Minecraft-milliardærer modtager heftigt skattesmæk fra det svenske skattevæsen

Minecraft-stifterne Markus ”Notch” Persson, Carl Manneh og Jakob Porsér står til at skulle betale et trecifret-millionbeløb til det svenske skattevæsen.

Artikel top billede

De Minecraft-stiftere med den kontroversielle Markus ”Notch” Persson i spidsen har modtaget et stort skattesmæk fra de svenske myndigheder Foto: Official GDC, CC BY 2.0 (Foto: / V. Diamante)

De svenske Minecraft-milliardærer Markus ”Notch” Persson, Carl Manneh og Jakob Porsér har gennem flere år været i konflikt med det svenske skattevæsen, og efter endnu et nederlag i retten står de til at modtage et heftigt skattesmæk på samlet set 154 millioner svenske kroner.

Det skriver det svenske erhvervsmedie DI Digital.

Strid om dollarkurs

Sagen skyldes en strid om dollarkursen, der tager sin begyndelse, da Microsoft for fem år siden opkøber Mojang, der står bag udviklingen af det populære Minecraft-spil, for 2,5 milliarder dollar.

Da købet bliver aftalt i september 2015 lyder aftalen på, at de vil modtage 2,5 milliarder dollar i betaling fra Microsoft.

Men pengene bliver først udbetalt i november samme år, og i mellemtiden er dollar-kursen steget betydeligt i forhold til den svenske krone. Og det er altså denne kursgevinst, som det svenske skattevæsen mener, at de tre stiftere skal beskattes af.

De tre Minecraft-milliardære har anket sagen af flere gange, men i alle instanser af afgørelsen faldet ud til skattemyndighedernes fordel.

Dermed ser det ud til, at de snart vil blive tvunget til at indbetale, hvad der med den aktuelle kurs svarer til 107 millioner danske kroner til det svenske skattevæsen.

Læs mere: Microsoft vil købe Minecraft for 11 milliarder kroner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S