Minecraft-milliardærer modtager heftigt skattesmæk fra det svenske skattevæsen

Minecraft-stifterne Markus ”Notch” Persson, Carl Manneh og Jakob Porsér står til at skulle betale et trecifret-millionbeløb til det svenske skattevæsen.

Artikel top billede

De Minecraft-stiftere med den kontroversielle Markus ”Notch” Persson i spidsen har modtaget et stort skattesmæk fra de svenske myndigheder Foto: Official GDC, CC BY 2.0 (Foto: / V. Diamante)

De svenske Minecraft-milliardærer Markus ”Notch” Persson, Carl Manneh og Jakob Porsér har gennem flere år været i konflikt med det svenske skattevæsen, og efter endnu et nederlag i retten står de til at modtage et heftigt skattesmæk på samlet set 154 millioner svenske kroner.

Det skriver det svenske erhvervsmedie DI Digital.

Strid om dollarkurs

Sagen skyldes en strid om dollarkursen, der tager sin begyndelse, da Microsoft for fem år siden opkøber Mojang, der står bag udviklingen af det populære Minecraft-spil, for 2,5 milliarder dollar.

Da købet bliver aftalt i september 2015 lyder aftalen på, at de vil modtage 2,5 milliarder dollar i betaling fra Microsoft.

Men pengene bliver først udbetalt i november samme år, og i mellemtiden er dollar-kursen steget betydeligt i forhold til den svenske krone. Og det er altså denne kursgevinst, som det svenske skattevæsen mener, at de tre stiftere skal beskattes af.

De tre Minecraft-milliardære har anket sagen af flere gange, men i alle instanser af afgørelsen faldet ud til skattemyndighedernes fordel.

Dermed ser det ud til, at de snart vil blive tvunget til at indbetale, hvad der med den aktuelle kurs svarer til 107 millioner danske kroner til det svenske skattevæsen.

Læs mere: Microsoft vil købe Minecraft for 11 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec