En million computere kan stadig rammes af WannaCry to år efter malwaren raserede hele verden

To år efter den berygtede WannaCry malware for alvor hærgede verdens it-systemer, er der stadig mere end en million enheder, der er sårbare over for den type angreb.

Artikel top billede

Selv om det berygtede malware-angreb WannaCry har været kendt i to år, så er en million computere verden over fortsat sårbare over for angrebet.

WannaCry inficerede hundredetusindvis af enheder i 150 lande i 2017, men er altså stadig i trussel for mange, der ikke har fået patchet deres enheder.

Det skriver Techcrunch på baggrund af en opgørelse fra søgeværktøjet Shodan.

Læs også: Så meget kostede WannaCry det britiske sundhedsvæsen

Antallet af sårbare enheder er størst i USA, hvor mere end 400.000 enheder sadig kan blive ramt af WannaCry.

Ifølge opgørelsen er der tilsyneladende også enheder i Danmark, der kan blive ramt.

WannaCry krypterer ofrenes filer og kræver en løsesum for igen at låse filerne op.

Det er en type angreb, der er kraftigt faldende, viser flere rapporter, der også peger på, at årsagen skyldes, at flere virksomheder nægter at betale løsesummen.

Sårbarheden, der gør det hele muligt, stammer fra NSA, men blev altså stjålet og udnyttet i 2017.

Læs også:

Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Her er de største ransomware-plager, der har ramt verden - indtil videre

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS