En million computere kan stadig rammes af WannaCry to år efter malwaren raserede hele verden

To år efter den berygtede WannaCry malware for alvor hærgede verdens it-systemer, er der stadig mere end en million enheder, der er sårbare over for den type angreb.

Artikel top billede

Selv om det berygtede malware-angreb WannaCry har været kendt i to år, så er en million computere verden over fortsat sårbare over for angrebet.

WannaCry inficerede hundredetusindvis af enheder i 150 lande i 2017, men er altså stadig i trussel for mange, der ikke har fået patchet deres enheder.

Det skriver Techcrunch på baggrund af en opgørelse fra søgeværktøjet Shodan.

Læs også: Så meget kostede WannaCry det britiske sundhedsvæsen

Antallet af sårbare enheder er størst i USA, hvor mere end 400.000 enheder sadig kan blive ramt af WannaCry.

Ifølge opgørelsen er der tilsyneladende også enheder i Danmark, der kan blive ramt.

WannaCry krypterer ofrenes filer og kræver en løsesum for igen at låse filerne op.

Det er en type angreb, der er kraftigt faldende, viser flere rapporter, der også peger på, at årsagen skyldes, at flere virksomheder nægter at betale løsesummen.

Sårbarheden, der gør det hele muligt, stammer fra NSA, men blev altså stjålet og udnyttet i 2017.

Læs også:

Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Her er de største ransomware-plager, der har ramt verden - indtil videre

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S