En million computere kan stadig rammes af WannaCry to år efter malwaren raserede hele verden

To år efter den berygtede WannaCry malware for alvor hærgede verdens it-systemer, er der stadig mere end en million enheder, der er sårbare over for den type angreb.

Artikel top billede

Selv om det berygtede malware-angreb WannaCry har været kendt i to år, så er en million computere verden over fortsat sårbare over for angrebet.

WannaCry inficerede hundredetusindvis af enheder i 150 lande i 2017, men er altså stadig i trussel for mange, der ikke har fået patchet deres enheder.

Det skriver Techcrunch på baggrund af en opgørelse fra søgeværktøjet Shodan.

Læs også: Så meget kostede WannaCry det britiske sundhedsvæsen

Antallet af sårbare enheder er størst i USA, hvor mere end 400.000 enheder sadig kan blive ramt af WannaCry.

Ifølge opgørelsen er der tilsyneladende også enheder i Danmark, der kan blive ramt.

WannaCry krypterer ofrenes filer og kræver en løsesum for igen at låse filerne op.

Det er en type angreb, der er kraftigt faldende, viser flere rapporter, der også peger på, at årsagen skyldes, at flere virksomheder nægter at betale løsesummen.

Sårbarheden, der gør det hele muligt, stammer fra NSA, men blev altså stjålet og udnyttet i 2017.

Læs også:

Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Her er de største ransomware-plager, der har ramt verden - indtil videre

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse