Konsulenthuset 7N's omsætning nærmer sig en milliard kroner - uddeler millioner til medarbejderne

Interview; Omsætningen i it-konsulenthuset 7N vokser og rammer lige under en milliard kroner, viser 2018-regnskabet. Gennem selskabets bonusordning uddeles millione af kroner nu til alle medarbejderne, hvilket får overskuddet til at ligge fladt.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør i konsulenthuset 7N. (Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i 7N's 2018-regnskab
  • Direktørens reaktion på at milliardomsætningen ikke blev opnået
  • Hvad konsulenthusets kunder efterspørger i øjeblikket
  • Hvad de udenlandske ambitioner lyder på
1.317
6:45 min
Det danske it-konsulenthus 7N fortsætter den hastige vækst og landede i 2018 en omsætning lige i underkanten af en milliard kroner.

Det ses af det netop aflagte regnskab for 2018, hvor omsætningen er steget med 15 procent og rammer derfor 930 millioner kroner. Til sammenligning var omsætningen i 2017 på 811,5 millioner.

Det er direktøren i selskabet, Jeppe Hedaa, rigtig godt tilfreds med. Og det er til trods for hans tidligere spådom om, at 7N ville nå en milliardomsætning i 2018.

Hvordan har du det med, at I ikke opnåede en milliardomsætning i 2018?

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen