Konsulenthuset 7N's omsætning nærmer sig en milliard kroner - uddeler millioner til medarbejderne

Interview; Omsætningen i it-konsulenthuset 7N vokser og rammer lige under en milliard kroner, viser 2018-regnskabet. Gennem selskabets bonusordning uddeles millione af kroner nu til alle medarbejderne, hvilket får overskuddet til at ligge fladt.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør i konsulenthuset 7N. (Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i 7N's 2018-regnskab
  • Direktørens reaktion på at milliardomsætningen ikke blev opnået
  • Hvad konsulenthusets kunder efterspørger i øjeblikket
  • Hvad de udenlandske ambitioner lyder på
1.317
6:45 min
Det danske it-konsulenthus 7N fortsætter den hastige vækst og landede i 2018 en omsætning lige i underkanten af en milliard kroner.

Det ses af det netop aflagte regnskab for 2018, hvor omsætningen er steget med 15 procent og rammer derfor 930 millioner kroner. Til sammenligning var omsætningen i 2017 på 811,5 millioner.

Det er direktøren i selskabet, Jeppe Hedaa, rigtig godt tilfreds med. Og det er til trods for hans tidligere spådom om, at 7N ville nå en milliardomsætning i 2018.

Hvordan har du det med, at I ikke opnåede en milliardomsætning i 2018?

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S