Konsulenthuset 7N's omsætning nærmer sig en milliard kroner - uddeler millioner til medarbejderne

Interview; Omsætningen i it-konsulenthuset 7N vokser og rammer lige under en milliard kroner, viser 2018-regnskabet. Gennem selskabets bonusordning uddeles millione af kroner nu til alle medarbejderne, hvilket får overskuddet til at ligge fladt.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør i konsulenthuset 7N. (Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i 7N's 2018-regnskab
  • Direktørens reaktion på at milliardomsætningen ikke blev opnået
  • Hvad konsulenthusets kunder efterspørger i øjeblikket
  • Hvad de udenlandske ambitioner lyder på
1.317
6:45 min
Det danske it-konsulenthus 7N fortsætter den hastige vækst og landede i 2018 en omsætning lige i underkanten af en milliard kroner.

Det ses af det netop aflagte regnskab for 2018, hvor omsætningen er steget med 15 procent og rammer derfor 930 millioner kroner. Til sammenligning var omsætningen i 2017 på 811,5 millioner.

Det er direktøren i selskabet, Jeppe Hedaa, rigtig godt tilfreds med. Og det er til trods for hans tidligere spådom om, at 7N ville nå en milliardomsætning i 2018.

Hvordan har du det med, at I ikke opnåede en milliardomsætning i 2018?

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S