Konsulenthuset 7N's omsætning nærmer sig en milliard kroner - uddeler millioner til medarbejderne

Interview; Omsætningen i it-konsulenthuset 7N vokser og rammer lige under en milliard kroner, viser 2018-regnskabet. Gennem selskabets bonusordning uddeles millione af kroner nu til alle medarbejderne, hvilket får overskuddet til at ligge fladt.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør i konsulenthuset 7N. (Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i 7N's 2018-regnskab
  • Direktørens reaktion på at milliardomsætningen ikke blev opnået
  • Hvad konsulenthusets kunder efterspørger i øjeblikket
  • Hvad de udenlandske ambitioner lyder på
1.317
6:45 min
Det danske it-konsulenthus 7N fortsætter den hastige vækst og landede i 2018 en omsætning lige i underkanten af en milliard kroner.

Det ses af det netop aflagte regnskab for 2018, hvor omsætningen er steget med 15 procent og rammer derfor 930 millioner kroner. Til sammenligning var omsætningen i 2017 på 811,5 millioner.

Det er direktøren i selskabet, Jeppe Hedaa, rigtig godt tilfreds med. Og det er til trods for hans tidligere spådom om, at 7N ville nå en milliardomsætning i 2018.

Hvordan har du det med, at I ikke opnåede en milliardomsætning i 2018?

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet