Konsulenthuset 7N's omsætning nærmer sig en milliard kroner - uddeler millioner til medarbejderne

Interview; Omsætningen i it-konsulenthuset 7N vokser og rammer lige under en milliard kroner, viser 2018-regnskabet. Gennem selskabets bonusordning uddeles millione af kroner nu til alle medarbejderne, hvilket får overskuddet til at ligge fladt.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør i konsulenthuset 7N. (Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i 7N's 2018-regnskab
  • Direktørens reaktion på at milliardomsætningen ikke blev opnået
  • Hvad konsulenthusets kunder efterspørger i øjeblikket
  • Hvad de udenlandske ambitioner lyder på
1.317
6:45 min
Det danske it-konsulenthus 7N fortsætter den hastige vækst og landede i 2018 en omsætning lige i underkanten af en milliard kroner.

Det ses af det netop aflagte regnskab for 2018, hvor omsætningen er steget med 15 procent og rammer derfor 930 millioner kroner. Til sammenligning var omsætningen i 2017 på 811,5 millioner.

Det er direktøren i selskabet, Jeppe Hedaa, rigtig godt tilfreds med. Og det er til trods for hans tidligere spådom om, at 7N ville nå en milliardomsætning i 2018.

Hvordan har du det med, at I ikke opnåede en milliardomsætning i 2018?

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland