Streaming-rapport fastslår: Download er død

Tal fra ny rapport viser, at danskerne er færdige med at downloade musik.

Artikel top billede

Dansk streaming stormer frem i disse dage ifølge rapporten ’Musikselskabet 2018” udarbejdet af Danmarks musikbrancheforening, IFPI.

Af den fremgår, at digitale musik-tjenester er yderst populære i Danmark, ved at tegne sig for 91,2 procent af danmarks totale musikomsætning på 582 millioner kroner. Til sammenligning udgør digitale musik-tjenester 74,8 procent af den amerikanske musikindustri.

Tallene viser også en entydig tendens mod streaming på bekostning af musik-download. Over 96 procent af den digitale musikomsætning kommer fra streaming, mens musikdownload falder lige under fire procent.

Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen, siger at løbet er kørt for digitale downloads:

”Danskerne downloader ikke musik mere. I dag køber vi adgang via streamingtjenester, så vi har nem og hurtig adgang til lige præcis det musiknummer vi ønsker, fra lige præcis det device vi ønsker. Og samtidig slipper vi for at musikken optager al lagringspladsen på vores device.”

Tendens ses også i det amerikanske marked, hvor musikdownloads er faldet med tre fjerdedele.

Se også: Her er Apples længe ventede streaming-satsning: Apple TV+ og Channels

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job