Streaming-rapport fastslår: Download er død

Tal fra ny rapport viser, at danskerne er færdige med at downloade musik.

Artikel top billede

Dansk streaming stormer frem i disse dage ifølge rapporten ’Musikselskabet 2018” udarbejdet af Danmarks musikbrancheforening, IFPI.

Af den fremgår, at digitale musik-tjenester er yderst populære i Danmark, ved at tegne sig for 91,2 procent af danmarks totale musikomsætning på 582 millioner kroner. Til sammenligning udgør digitale musik-tjenester 74,8 procent af den amerikanske musikindustri.

Tallene viser også en entydig tendens mod streaming på bekostning af musik-download. Over 96 procent af den digitale musikomsætning kommer fra streaming, mens musikdownload falder lige under fire procent.

Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen, siger at løbet er kørt for digitale downloads:

”Danskerne downloader ikke musik mere. I dag køber vi adgang via streamingtjenester, så vi har nem og hurtig adgang til lige præcis det musiknummer vi ønsker, fra lige præcis det device vi ønsker. Og samtidig slipper vi for at musikken optager al lagringspladsen på vores device.”

Tendens ses også i det amerikanske marked, hvor musikdownloads er faldet med tre fjerdedele.

Se også: Her er Apples længe ventede streaming-satsning: Apple TV+ og Channels

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job