Streaming-rapport fastslår: Download er død

Tal fra ny rapport viser, at danskerne er færdige med at downloade musik.

Artikel top billede

Dansk streaming stormer frem i disse dage ifølge rapporten ’Musikselskabet 2018” udarbejdet af Danmarks musikbrancheforening, IFPI.

Af den fremgår, at digitale musik-tjenester er yderst populære i Danmark, ved at tegne sig for 91,2 procent af danmarks totale musikomsætning på 582 millioner kroner. Til sammenligning udgør digitale musik-tjenester 74,8 procent af den amerikanske musikindustri.

Tallene viser også en entydig tendens mod streaming på bekostning af musik-download. Over 96 procent af den digitale musikomsætning kommer fra streaming, mens musikdownload falder lige under fire procent.

Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen, siger at løbet er kørt for digitale downloads:

”Danskerne downloader ikke musik mere. I dag køber vi adgang via streamingtjenester, så vi har nem og hurtig adgang til lige præcis det musiknummer vi ønsker, fra lige præcis det device vi ønsker. Og samtidig slipper vi for at musikken optager al lagringspladsen på vores device.”

Tendens ses også i det amerikanske marked, hvor musikdownloads er faldet med tre fjerdedele.

Se også: Her er Apples længe ventede streaming-satsning: Apple TV+ og Channels

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S