IBM-topchef: Ingen fyringer efter Mærsk-køb

Der bliver sandsynligvis ikke tale om fyringer i forbindelse med IBM's køb af Mærsk Data og DM Data. Det siger både IBM's nordiske chef og Jess Søderberg, skibsreder i A.P. Møller-Mærsk. Det har været vigtigt for Mærsk, at alle medarbejdere kan blive i selskabet efter salget, som skaber en dansk it-gigant med over 7.000 ansatte.

Sammenlægningen af to af Danmarks største it-selskaber, IBM og Mærsk Data, kommer med al sandsynlighed ikke til at betyde fyringer.

Sådan lyder det fra både den øverste chef i A.P. Møller-Mærsk, skibsreder Jess Søderberg, og IBM's nordiske chef, Jens Munch-Hansen.

Få eller ingen fyringer var netop en vigtig faktor for A.P. Møller-Mærsk i forbindelse med milliardsalget til IBM.

- IBM har en vækststrategi for Mærsk Data og har derfor ikke har planer om væsentlige afskedigelser - om nogen - i forbindelse med overtagelsen. Det var vigtigt for os, siger Jess Søderberg til Computerworld Online.

IBM: Ingen fyringer
Ifølge de seneste regnskaber har IBM 3.683 medarbejdere i Danmark, mens Mærsk Data Gruppen har 2.868 ansatte.

IBM's nordiske chef, Jens Munch-Hansen, bekræfter, at milliardkøbet af Mærsk Data ikke kommer til at betyde overlap og fyringer.

- Vi har jo to sunde virksomheder, der går sammen, og vi har planer om vækst, så på nuværende tidspunkt har vi ikke planer om personalereduktioner. Vi forventer ingen fyringer, fordi hele drivkraften bag vores køb er vækst og udvikling, siger han.

IBM vil også købe Danske Banks ejerandele i driftsselskabet DM Data, der har 805 medarbejdere, og banken vil i den forbindelse overføre yderligere 330 medarbejdere til DM Data.

Heller ikke det kommer ifølge Jens Munch-Hansen til at betyde overlap og fyringer.

Sammenlægningen af IBM, Mærsk Data og DM Data kommer til at skabe en dansk it-kæmpe med omkring 7.000 ansatte.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S