IBM-topchef: Ingen fyringer efter Mærsk-køb

Der bliver sandsynligvis ikke tale om fyringer i forbindelse med IBM's køb af Mærsk Data og DM Data. Det siger både IBM's nordiske chef og Jess Søderberg, skibsreder i A.P. Møller-Mærsk. Det har været vigtigt for Mærsk, at alle medarbejdere kan blive i selskabet efter salget, som skaber en dansk it-gigant med over 7.000 ansatte.

Sammenlægningen af to af Danmarks største it-selskaber, IBM og Mærsk Data, kommer med al sandsynlighed ikke til at betyde fyringer.

Sådan lyder det fra både den øverste chef i A.P. Møller-Mærsk, skibsreder Jess Søderberg, og IBM's nordiske chef, Jens Munch-Hansen.

Få eller ingen fyringer var netop en vigtig faktor for A.P. Møller-Mærsk i forbindelse med milliardsalget til IBM.

- IBM har en vækststrategi for Mærsk Data og har derfor ikke har planer om væsentlige afskedigelser - om nogen - i forbindelse med overtagelsen. Det var vigtigt for os, siger Jess Søderberg til Computerworld Online.

IBM: Ingen fyringer
Ifølge de seneste regnskaber har IBM 3.683 medarbejdere i Danmark, mens Mærsk Data Gruppen har 2.868 ansatte.

IBM's nordiske chef, Jens Munch-Hansen, bekræfter, at milliardkøbet af Mærsk Data ikke kommer til at betyde overlap og fyringer.

- Vi har jo to sunde virksomheder, der går sammen, og vi har planer om vækst, så på nuværende tidspunkt har vi ikke planer om personalereduktioner. Vi forventer ingen fyringer, fordi hele drivkraften bag vores køb er vækst og udvikling, siger han.

IBM vil også købe Danske Banks ejerandele i driftsselskabet DM Data, der har 805 medarbejdere, og banken vil i den forbindelse overføre yderligere 330 medarbejdere til DM Data.

Heller ikke det kommer ifølge Jens Munch-Hansen til at betyde overlap og fyringer.

Sammenlægningen af IBM, Mærsk Data og DM Data kommer til at skabe en dansk it-kæmpe med omkring 7.000 ansatte.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S