IBM-topchef: Ingen fyringer efter Mærsk-køb

Der bliver sandsynligvis ikke tale om fyringer i forbindelse med IBM's køb af Mærsk Data og DM Data. Det siger både IBM's nordiske chef og Jess Søderberg, skibsreder i A.P. Møller-Mærsk. Det har været vigtigt for Mærsk, at alle medarbejdere kan blive i selskabet efter salget, som skaber en dansk it-gigant med over 7.000 ansatte.

Sammenlægningen af to af Danmarks største it-selskaber, IBM og Mærsk Data, kommer med al sandsynlighed ikke til at betyde fyringer.

Sådan lyder det fra både den øverste chef i A.P. Møller-Mærsk, skibsreder Jess Søderberg, og IBM's nordiske chef, Jens Munch-Hansen.

Få eller ingen fyringer var netop en vigtig faktor for A.P. Møller-Mærsk i forbindelse med milliardsalget til IBM.

- IBM har en vækststrategi for Mærsk Data og har derfor ikke har planer om væsentlige afskedigelser - om nogen - i forbindelse med overtagelsen. Det var vigtigt for os, siger Jess Søderberg til Computerworld Online.

IBM: Ingen fyringer
Ifølge de seneste regnskaber har IBM 3.683 medarbejdere i Danmark, mens Mærsk Data Gruppen har 2.868 ansatte.

IBM's nordiske chef, Jens Munch-Hansen, bekræfter, at milliardkøbet af Mærsk Data ikke kommer til at betyde overlap og fyringer.

- Vi har jo to sunde virksomheder, der går sammen, og vi har planer om vækst, så på nuværende tidspunkt har vi ikke planer om personalereduktioner. Vi forventer ingen fyringer, fordi hele drivkraften bag vores køb er vækst og udvikling, siger han.

IBM vil også købe Danske Banks ejerandele i driftsselskabet DM Data, der har 805 medarbejdere, og banken vil i den forbindelse overføre yderligere 330 medarbejdere til DM Data.

Heller ikke det kommer ifølge Jens Munch-Hansen til at betyde overlap og fyringer.

Sammenlægningen af IBM, Mærsk Data og DM Data kommer til at skabe en dansk it-kæmpe med omkring 7.000 ansatte.

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S