Grønland er ubeskyttet mod cyberangreb: Center for cybersikkerhed må ikke operere i landet

Grønland er sårbar overfor cyberangreb. Landet, der er med i Rigsfællesskabet, er ikke omfattet af loven for cybersikkerhed - og Center for Cybersikkerhed må ikke udføre opgaver i landet.

Artikel top billede

Danmark har de senere år styrket indsaten markant mod cyberangreb.

Forsvarets Efterretningstjeneste etablerede Center for Cybersikkerhed nogle år tilbage og NIS-loven er blevet vedtaget, der stiller krav til it-sikkerheden hos myndigheder.

Dette er sket, alt imens Grønland ligger åbent for cyberangreb. Landet, der tilhører Rigsfællesskabet, er ikke omfattet NIS-loven, og Center for Cybersikkerhed må ikke operere i landet.

Det fremgår af et svar til Folketingets Grønlandsudvalg fra forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Det skriver Berlingske.

"Lovgivningen giver altså i dag ikke mulighed for, at Center for Cybersikkerhed ud over frivillig rådgivning kan udføre de myndighedsopgaver i Grønland, som lovgivningen giver mulighed for i Danmark. Det betyder, at der vil kunne opstå forskellige niveauer af cyber- og informationssikkerhed i de forskellige dele af Kongeriget," skriver forsvarsministeren.

Grønland har været genstand i et storpolitisk spil om Arktis grundet landets placering, hvor både USA, Kina og Rusland, hvor sidstnævnte udgør en stigende risiko både i arktis og i cyberspace, skriver mediet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT