Grønland er ubeskyttet mod cyberangreb: Center for cybersikkerhed må ikke operere i landet

Grønland er sårbar overfor cyberangreb. Landet, der er med i Rigsfællesskabet, er ikke omfattet af loven for cybersikkerhed - og Center for Cybersikkerhed må ikke udføre opgaver i landet.

Artikel top billede

Danmark har de senere år styrket indsaten markant mod cyberangreb.

Forsvarets Efterretningstjeneste etablerede Center for Cybersikkerhed nogle år tilbage og NIS-loven er blevet vedtaget, der stiller krav til it-sikkerheden hos myndigheder.

Dette er sket, alt imens Grønland ligger åbent for cyberangreb. Landet, der tilhører Rigsfællesskabet, er ikke omfattet NIS-loven, og Center for Cybersikkerhed må ikke operere i landet.

Det fremgår af et svar til Folketingets Grønlandsudvalg fra forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Det skriver Berlingske.

"Lovgivningen giver altså i dag ikke mulighed for, at Center for Cybersikkerhed ud over frivillig rådgivning kan udføre de myndighedsopgaver i Grønland, som lovgivningen giver mulighed for i Danmark. Det betyder, at der vil kunne opstå forskellige niveauer af cyber- og informationssikkerhed i de forskellige dele af Kongeriget," skriver forsvarsministeren.

Grønland har været genstand i et storpolitisk spil om Arktis grundet landets placering, hvor både USA, Kina og Rusland, hvor sidstnævnte udgør en stigende risiko både i arktis og i cyberspace, skriver mediet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse