Artikel top billede

Grønland er ubeskyttet mod cyberangreb: Center for cybersikkerhed må ikke operere i landet

Grønland er sårbar overfor cyberangreb. Landet, der er med i Rigsfællesskabet, er ikke omfattet af loven for cybersikkerhed - og Center for Cybersikkerhed må ikke udføre opgaver i landet.

Danmark har de senere år styrket indsaten markant mod cyberangreb.

Forsvarets Efterretningstjeneste etablerede Center for Cybersikkerhed nogle år tilbage og NIS-loven er blevet vedtaget, der stiller krav til it-sikkerheden hos myndigheder.

Dette er sket, alt imens Grønland ligger åbent for cyberangreb. Landet, der tilhører Rigsfællesskabet, er ikke omfattet NIS-loven, og Center for Cybersikkerhed må ikke operere i landet.

Det fremgår af et svar til Folketingets Grønlandsudvalg fra forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Det skriver Berlingske.

"Lovgivningen giver altså i dag ikke mulighed for, at Center for Cybersikkerhed ud over frivillig rådgivning kan udføre de myndighedsopgaver i Grønland, som lovgivningen giver mulighed for i Danmark. Det betyder, at der vil kunne opstå forskellige niveauer af cyber- og informationssikkerhed i de forskellige dele af Kongeriget," skriver forsvarsministeren.

Grønland har været genstand i et storpolitisk spil om Arktis grundet landets placering, hvor både USA, Kina og Rusland, hvor sidstnævnte udgør en stigende risiko både i arktis og i cyberspace, skriver mediet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere