Grønland er ubeskyttet mod cyberangreb: Center for cybersikkerhed må ikke operere i landet

Grønland er sårbar overfor cyberangreb. Landet, der er med i Rigsfællesskabet, er ikke omfattet af loven for cybersikkerhed - og Center for Cybersikkerhed må ikke udføre opgaver i landet.

Artikel top billede

Danmark har de senere år styrket indsaten markant mod cyberangreb.

Forsvarets Efterretningstjeneste etablerede Center for Cybersikkerhed nogle år tilbage og NIS-loven er blevet vedtaget, der stiller krav til it-sikkerheden hos myndigheder.

Dette er sket, alt imens Grønland ligger åbent for cyberangreb. Landet, der tilhører Rigsfællesskabet, er ikke omfattet NIS-loven, og Center for Cybersikkerhed må ikke operere i landet.

Det fremgår af et svar til Folketingets Grønlandsudvalg fra forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Det skriver Berlingske.

"Lovgivningen giver altså i dag ikke mulighed for, at Center for Cybersikkerhed ud over frivillig rådgivning kan udføre de myndighedsopgaver i Grønland, som lovgivningen giver mulighed for i Danmark. Det betyder, at der vil kunne opstå forskellige niveauer af cyber- og informationssikkerhed i de forskellige dele af Kongeriget," skriver forsvarsministeren.

Grønland har været genstand i et storpolitisk spil om Arktis grundet landets placering, hvor både USA, Kina og Rusland, hvor sidstnævnte udgør en stigende risiko både i arktis og i cyberspace, skriver mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS