Facebook sletter over to milliarder profiler på tre måneder: Her er millionregningen for selskabet

Den sociale medie-gigant Facebook har skruet voldsomt op tempoet i et forsøg på at fjerne falske profiler på siden, og det er ikke nogen billig øvelse.

Artikel top billede

Verdens største sociale medie kæmper en hård kamp mod falske profiler og spredningen af såkaldt fake news.

Faktisk er problemet så omfattende for Facebook, at selskabet i løbet af de første tre måneder i 2019 slettede 2,19 milliarder konti.

Det fortæller stifter og administrerende direktør for selskabet, Mark Zuckerberg, ifølge CNBC.

“Vores budget på vores sikkerhedssystemer er større end Twitters omkostninger på et helt år. Vi har mulighed for at gøre ting, jeg bare ikke tror er muligt for andre folk,” sagde Zuckerberg ifølge mediet.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters lød Twitters omsætning i februar på 909 millioner dollar.

Læs også: Facebook gør klar til at modtage kæmpebøde for omfattende privacy-problemer: Trækker 20 milliarder kroner ud til betaling

Antallet af slettede konti i første kvartal af i år er særlig højt, når man ser på antallet af månedelige aktive brugere på siden.

Facebook anslår nemlig selv, at selskabet har 2,38 milliarder aktive månedlige brugere.

I slutningen af 2018 slettede Facebook 1,2 milliarder konti.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S