Facebook sletter over to milliarder profiler på tre måneder: Her er millionregningen for selskabet

Den sociale medie-gigant Facebook har skruet voldsomt op tempoet i et forsøg på at fjerne falske profiler på siden, og det er ikke nogen billig øvelse.

Artikel top billede

Verdens største sociale medie kæmper en hård kamp mod falske profiler og spredningen af såkaldt fake news.

Faktisk er problemet så omfattende for Facebook, at selskabet i løbet af de første tre måneder i 2019 slettede 2,19 milliarder konti.

Det fortæller stifter og administrerende direktør for selskabet, Mark Zuckerberg, ifølge CNBC.

“Vores budget på vores sikkerhedssystemer er større end Twitters omkostninger på et helt år. Vi har mulighed for at gøre ting, jeg bare ikke tror er muligt for andre folk,” sagde Zuckerberg ifølge mediet.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters lød Twitters omsætning i februar på 909 millioner dollar.

Læs også: Facebook gør klar til at modtage kæmpebøde for omfattende privacy-problemer: Trækker 20 milliarder kroner ud til betaling

Antallet af slettede konti i første kvartal af i år er særlig højt, når man ser på antallet af månedelige aktive brugere på siden.

Facebook anslår nemlig selv, at selskabet har 2,38 milliarder aktive månedlige brugere.

I slutningen af 2018 slettede Facebook 1,2 milliarder konti.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S