IBM betaler 3,5 mia for Mærsk og DM Data

IBM kommer til at betale mellem 3,5 milliarder og 4 milliarder kroner for Mærsk Data og DM Data, viser beregninger baseret på de to virksomheders egenkapital, indtjeningspotentiale og forretningsmuligheder.

IBM's køb af Mærsk Data og driftsselskabet DM Data kommer til at koste it-kæmpen mellem 3,5 og 4 milliarder kroner.

? De to væsentligste betingelser at kigge på, er timingen for salget og de mulige synergieffekter, der kan opnås, siger virksomhedsmægler Henrik Schrøder, Schrøder, Lucas & Partnere.

Købstidspunktet mener Henrik Schrøder er ualmindelig godt med positive vibrationer næsten hele vejen rundt i it-branchen. Dertil kommer, at Mærsk Data nåede et godt resultat sidste år og forventer et endnu bedre resultat i år.

2,5 milliarder for Mærsk Data

Henrik Schrøder vurderer, at Mærsk Datas aktier er handlet med en P/E (Price/Earning) på 12-13, hvilket han vurderer er lidt højere end for eksempel TDC-aktien.

Med et forventet resultat efter skat på 200 millioner kroner i år (172 millioner kroner i 2003), lander prisen dermed på omkring 2,5 milliarder kroner.

DM Data forventer et overskud i år på 120 millioner kroner. Ganges der med den samme P/E-værdi, ender regnestykket for DM Datas vedkommende på 1,5 milliarder kroner.

IBM's købspris bliver altså sammenlagt omkring fire milliarder, vurderer Henrik Schrøder.

Mærsk en usikker kunde

Det ville have krævet omfattende og til dels risikable investeringer fra A. P. Møllers side i Mærsk Data, hvis Mærsk Data fortsat skulle have serviceret A. P. Møllers verdensomspændende rederivirksomhed på it-siden.

Diss investeringer mener A. P. Møller, at andre kan gøre bedre, lyder et af argumenterne for at sælge datterselskabet til IBM.

? Jeg ser det argument som en indikation af, at A. P. Møller, der står for en betydelig del af Mærsk Datas omsætning, måske ikke helt sikkert vedbliver at være kunde hos Mærsk Data, og det ville jeg være nervøs for, hvis jeg var IBM, siger Henrik Schrøder.

Investeringsafdelingen i den svenske Handelsbanken anslår, at A. P. Møller er ansvarlig for 75 procent af den samlede omsætning i Mærsk Data.

Virksomhedsmægleren understreger, at tidspunktet for salget af Mærsk Data og DM Data ikke kunne have været meget bedre.

? Der er gode muligheder for krydssalg mellem de tre virksomheder og såvel den rationaliseringsmæssige side som de forretningsmæssige peger på et samlet bedre salg for den samlede virksomhed fremover, mener Henrik Schrøder.

Bank: Prisen er 4,5 milliarder
Investeringsafdelingen i Handelsbanken har også regnet på prisen og når frem til en højere købspris.

Handelsbanken estimerer Mærsk Datas egenkapital til 850 millioner kroner og når ad den vej frem til en pris for Mærsk Data på 3,5 milliarder kroner.

DM Data, som ejes af Mærsk Data (45 procent), Danske Bank (45 procent) og WM-data (10 procent) har en samlet værdi på to milliarder kroner, hvilket ifølge banken bringer IBM's købspris op på 4,5 milliarder kroner.

Et helt tredje bud er Dagbladet Børsen, der mener at vide, at IBM skal betale omkring fem milliarder for de to virksomheder.

? Det er for højt, det er helt sikkert, slår Henrik Schrøder fast.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS