AMD’s seneste lanceringsevent er et tegn på magtskifte i processorbranchen

Computerviews: Den toneangivende processor-producent Intel er under angreb fra flere fronter ved årets Computex-messe.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvilke fronter Intel bliver presset på
  • Få overblik over AMD's udfordringer til Intel
  • Se, hvilke producenter, der også truer Intel
794
4 min
Intel er utvivlsomt den regerende supersværvægter, når det gælder processorer til klodens servere, desktop maskiner og laptops.

Igennem det seneste årti har selskabet nærmet sig kvasi-monopoltilstande med markedsandele, der har flirtet med de 80 og 90 procent, alt efter om man kigger på markedet for server, laptop eller desktop.
Derfor er det iøjnefaldende, at det er den amerikanske ærkerival AMD, der løber med overskrifterne i kølvandet på årets store Computex-messe i Taiwan.

Her præsenterede den evige toer i cpu-verdenen sin hidtil mest lovende line-up af processorer til det bredde mainstream-marked: Ryzen 3.

Og med denne er kimen til en ny æra indenfor processorverdenen plantet,

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job