AMD’s seneste lanceringsevent er et tegn på magtskifte i processorbranchen

Computerviews: Den toneangivende processor-producent Intel er under angreb fra flere fronter ved årets Computex-messe.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvilke fronter Intel bliver presset på
  • Få overblik over AMD's udfordringer til Intel
  • Se, hvilke producenter, der også truer Intel
794
4 min
Intel er utvivlsomt den regerende supersværvægter, når det gælder processorer til klodens servere, desktop maskiner og laptops.

Igennem det seneste årti har selskabet nærmet sig kvasi-monopoltilstande med markedsandele, der har flirtet med de 80 og 90 procent, alt efter om man kigger på markedet for server, laptop eller desktop.
Derfor er det iøjnefaldende, at det er den amerikanske ærkerival AMD, der løber med overskrifterne i kølvandet på årets store Computex-messe i Taiwan.

Her præsenterede den evige toer i cpu-verdenen sin hidtil mest lovende line-up af processorer til det bredde mainstream-marked: Ryzen 3.

Og med denne er kimen til en ny æra indenfor processorverdenen plantet,

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse