Mærsk Datas topchef forlader selskabet

Administrerende direktør Steen H. Knudsen forlader Mærsk Data, når salget til IBM er godkendt af de europæiske konkurrencemyndigheder. Han satte selv hele salgsprocessen i gang for et år siden, men skal nu arbejde med de it-selskaber, som Mærsk har investeret penge i, men ikke solgt til IBM.

Salget af Mærsk Data til IBM betyder et farvel til Mærsk Datas administrerende direktør, Steen H. Knudsen, der har stået i spidsen for selskabet siden 1986.

Steen H. Knudsen satte selv gang i hele salgsprocessen, da han for et år siden gennemførte en strategisk analyse og kom frem til den konklusion, at Mærsk Data ville være bedst tjent med at blive solgt til en global it-aktør.

- Jeg mente, at vores kunder og medarbejdere ville være bedst tjent med et salg på lang sigt, fordi vi nu er for store til at være specialister og for små til at være internationale og globale, siger Steen H. Knudsen.

Lyse udsigter for selskabet

Sidste år fik Mærsk Data et overskud på 167 millioner kroner ud af en omsætning på 3,5 milliarder kroner.

Steen H. Knudsen fortæller, at Mærsk Data efter en oprydning i selskabet sidste år er vokset i første halvår af 2004 og også har lyse udsigter for resten af året.

- Vi har altid haft vækstplaner og er også vokset ganske betydeligt over den seneste periode. Vi regner med, at der kan sættes turbo på den vækst, når vi bliver slået sammen med IBM, siger han.

Salget til IBM kommer ifølge Steen H. Knudsen, fordi Mærsk Data i højere grad i fremtiden bliver nødt til at følge store kunder som Danish Crown, Arla Foods og Dansk Supermarked rundt i verden, hvilket enten krævede globale muskler at spille med eller store nyinvesteringer.

Her følte han, at den første løsning var den bedste for Mærsk Datas aktionærer, mens han selv har valgt side og ikke følger med over i det nye selskab.

- Jeg fratræder, når ejerskiftet sker. Jeg mener ikke, at det er rigtigt, at man som leder af en salgsproces på sælgerside samtidig skal se sig om efter et lukrativt job i nyt ejerregi. Det har jeg ikke ønsket, og det forbyder min integritet mig, fortæller Steen H. Knudsen.

Mærsk har skudt venturepenge i it-selskaberne Cryptomathic, Premitech og Scalepoint Technologies, og de selskaber følger ikke med over i IBM.

Det bliver i stedet Steen H. Knudsens opgave at følge de selskaber frem mod et muligt salg, men han vil ikke sige, om han også efter det vil være at finde i A.P. Møller-Mærsk.

- Jeg har nogle aktiviteter, jeg skal gøre færdig for A.P. Møller-Mærsk. Jeg kan ikke på nuværende tidspunkt svare på, hvad der så følger efter, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S