Mærsk Datas topchef forlader selskabet

Administrerende direktør Steen H. Knudsen forlader Mærsk Data, når salget til IBM er godkendt af de europæiske konkurrencemyndigheder. Han satte selv hele salgsprocessen i gang for et år siden, men skal nu arbejde med de it-selskaber, som Mærsk har investeret penge i, men ikke solgt til IBM.

Salget af Mærsk Data til IBM betyder et farvel til Mærsk Datas administrerende direktør, Steen H. Knudsen, der har stået i spidsen for selskabet siden 1986.

Steen H. Knudsen satte selv gang i hele salgsprocessen, da han for et år siden gennemførte en strategisk analyse og kom frem til den konklusion, at Mærsk Data ville være bedst tjent med at blive solgt til en global it-aktør.

- Jeg mente, at vores kunder og medarbejdere ville være bedst tjent med et salg på lang sigt, fordi vi nu er for store til at være specialister og for små til at være internationale og globale, siger Steen H. Knudsen.

Lyse udsigter for selskabet

Sidste år fik Mærsk Data et overskud på 167 millioner kroner ud af en omsætning på 3,5 milliarder kroner.

Steen H. Knudsen fortæller, at Mærsk Data efter en oprydning i selskabet sidste år er vokset i første halvår af 2004 og også har lyse udsigter for resten af året.

- Vi har altid haft vækstplaner og er også vokset ganske betydeligt over den seneste periode. Vi regner med, at der kan sættes turbo på den vækst, når vi bliver slået sammen med IBM, siger han.

Salget til IBM kommer ifølge Steen H. Knudsen, fordi Mærsk Data i højere grad i fremtiden bliver nødt til at følge store kunder som Danish Crown, Arla Foods og Dansk Supermarked rundt i verden, hvilket enten krævede globale muskler at spille med eller store nyinvesteringer.

Her følte han, at den første løsning var den bedste for Mærsk Datas aktionærer, mens han selv har valgt side og ikke følger med over i det nye selskab.

- Jeg fratræder, når ejerskiftet sker. Jeg mener ikke, at det er rigtigt, at man som leder af en salgsproces på sælgerside samtidig skal se sig om efter et lukrativt job i nyt ejerregi. Det har jeg ikke ønsket, og det forbyder min integritet mig, fortæller Steen H. Knudsen.

Mærsk har skudt venturepenge i it-selskaberne Cryptomathic, Premitech og Scalepoint Technologies, og de selskaber følger ikke med over i IBM.

Det bliver i stedet Steen H. Knudsens opgave at følge de selskaber frem mod et muligt salg, men han vil ikke sige, om han også efter det vil være at finde i A.P. Møller-Mærsk.

- Jeg har nogle aktiviteter, jeg skal gøre færdig for A.P. Møller-Mærsk. Jeg kan ikke på nuværende tidspunkt svare på, hvad der så følger efter, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job