KMD: Mærsk-salg styrker os

IBM's køb af Mærsk Data hilses velkommen af de danske konkurrenter CSC og KMD. Den umiddelbare vurdering fra KMD er, at selskabet som den eneste store dansk-ejede leverandør af it-outsourcing nu får lettere ved tiltrække de mellemstore kunder.

Konkurrenterne hilser sammenlægningen af tre af Danmarks største selskaber inden for it-services - IBM, Mærsk Data og DM Data - velkommen, selv om IBM fremover kommer til at stå endnu stærkere på det danske it-marked.

- Først vil jeg sige et stort tillykke til IBM, for jeg mener faktisk, at det er godt gået, siger kommunikationsdirektør Markus Bjørn Kraft fra CSC.

Han frygter ikke IBM's øgede størrelse og peger på, at både IBM og CSC begge har store globale organisationer at trække på.

Har vundet mange store handler

- Vi har vundet mange store handler de seneste år, hvor vi har været inde at slås med IBM, og vi vil selvfølgelig gøre vores for, at konkurrencesituationen forbliver intakt, siger Markus Bjørn Kraft.

Han mener, at markedet nu bliver mere overskueligt, fordi der kun er tre konkurrenter - IBM, CSC og KMD - til de helt store outsourcing-aftaler.

Af konkurrenterne på markedet er KMD nu det eneste selskab uden en global organisation at støtte sig op af, men det ser it-selskabet selv som en styrke.

- Vores umiddelbare vurdering er, at det formentlig vil bedre vores position på det danske marked, fordi IBM lige som CSC vil fokusere på rigtigt store ordrer med globalt snit, siger kommunikations- og marketingsdirektør, Anders Rosbo.

Står stærkt på kommunemarkedet

KMD står på grund af selskabets baggrund stærkt på markedet for it-løsninger og outsourcing til landets mange kommuner, mens det for tiden kæmper for at komme ind på det private og statslige marked.

Anders Rosbo forventer, at KMD fremover vil spille på sin status som en dansk leverandør, når selskabet skal have fat i nye kunder.

- Nu kommer vi til at stå som det eneste danske reelle alternativ, så det er noget, vi vil bruge i vores markedsføring. Kunderne frygter, at beslutningerne først skal omkring USA, så der er mange, der vælger at kigge på, hvor hovedsædet ligger, siger Anders Rosbo.

KMD omsatte sidste år for 2,2 milliarder kroner, mens CSC solgte for 1,8 milliarder kroner.

Med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data får den samlede virksomhed en omsætning på seks milliarder kroner på it-services alene og en markedsandel på omkring 30 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job