KMD: Mærsk-salg styrker os

IBM's køb af Mærsk Data hilses velkommen af de danske konkurrenter CSC og KMD. Den umiddelbare vurdering fra KMD er, at selskabet som den eneste store dansk-ejede leverandør af it-outsourcing nu får lettere ved tiltrække de mellemstore kunder.

Konkurrenterne hilser sammenlægningen af tre af Danmarks største selskaber inden for it-services - IBM, Mærsk Data og DM Data - velkommen, selv om IBM fremover kommer til at stå endnu stærkere på det danske it-marked.

- Først vil jeg sige et stort tillykke til IBM, for jeg mener faktisk, at det er godt gået, siger kommunikationsdirektør Markus Bjørn Kraft fra CSC.

Han frygter ikke IBM's øgede størrelse og peger på, at både IBM og CSC begge har store globale organisationer at trække på.

Har vundet mange store handler

- Vi har vundet mange store handler de seneste år, hvor vi har været inde at slås med IBM, og vi vil selvfølgelig gøre vores for, at konkurrencesituationen forbliver intakt, siger Markus Bjørn Kraft.

Han mener, at markedet nu bliver mere overskueligt, fordi der kun er tre konkurrenter - IBM, CSC og KMD - til de helt store outsourcing-aftaler.

Af konkurrenterne på markedet er KMD nu det eneste selskab uden en global organisation at støtte sig op af, men det ser it-selskabet selv som en styrke.

- Vores umiddelbare vurdering er, at det formentlig vil bedre vores position på det danske marked, fordi IBM lige som CSC vil fokusere på rigtigt store ordrer med globalt snit, siger kommunikations- og marketingsdirektør, Anders Rosbo.

Står stærkt på kommunemarkedet

KMD står på grund af selskabets baggrund stærkt på markedet for it-løsninger og outsourcing til landets mange kommuner, mens det for tiden kæmper for at komme ind på det private og statslige marked.

Anders Rosbo forventer, at KMD fremover vil spille på sin status som en dansk leverandør, når selskabet skal have fat i nye kunder.

- Nu kommer vi til at stå som det eneste danske reelle alternativ, så det er noget, vi vil bruge i vores markedsføring. Kunderne frygter, at beslutningerne først skal omkring USA, så der er mange, der vælger at kigge på, hvor hovedsædet ligger, siger Anders Rosbo.

KMD omsatte sidste år for 2,2 milliarder kroner, mens CSC solgte for 1,8 milliarder kroner.

Med IBM's overtagelse af Mærsk Data og DM Data får den samlede virksomhed en omsætning på seks milliarder kroner på it-services alene og en markedsandel på omkring 30 procent.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos