Morgen-briefing: Databrud skaber frygt for identitetstyveri: Med god grund / Teknologisk Institut monterer værktøj til droner for 5 millioner kroner / Dansk it-sikkerhedsselskab opkøber BasicBytes

Databrud skaber frygt for identitetstyveri: Med god grund. Teknologisk Institut monterer værktøj til droner for 5 millioner kroner. Dansk it-sikkerhedsselskab opkøber BasicBytes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til dagens morgen-briefing på denne indeklemte hverdag inden weekenden for alvor begynder.

Hos Computerworld er vi som altid på posten, og derfor kommer her dagens it-nyhedsoverblik.

Databrud skaber frygt for identitetstyveri: Med god grund

Mens antallet af databrud hos virksomheder i Europa og resten af verden fylder stadig mere i offentligheden, så stiger frygten for at blive offer for et databrud også.

71 procent svarer i en undersøgelse fra det finske it-sikkerhedsselskab F-Secure, at de regner med at blive offer for identitetstyveri i fremtiden.

"De her resultater er fuldstændig rystende og viser, hvor mange mennesker der selv ser skaderne af cyberkriminalitet og identitetstyveri," siger Kristian Järnefelt direktør for kundecybersikkerhed hos F-Secure i en pressemeddelelse.

Ifølge selskabet er truslen fra it-kriminelle stadig større end gennem identitetstyveri. Alligevel mener F-Secure, at der er god grund til at frygte truslen fra lækkede personoplysninger.

Teknologisk Institut monterer værktøj til droner for 5 millioner kroner

Droner er blevet mere og mere populære mange steder, men kort flyvetid og dårlig bæreevne holder bremsen for udviklingen.

Det vil Teknologisk Institut nu lette bremsen for ved at montere værktøj på droner og få dem til at arbejde mere selvstændigt.

"For at skabe det nødvendige forretningsfundament for droner, skal de ikke blot selv kunne identificere et problem, men også være i stand til selv at løse det. Den slags løsninger er dog svære at realisere på grund af dronetekniske begrænsninger og lovgivningsmæssige barrierer som kort flyvetid, upræcis positionering, manglende online dataprocessering, og ikke mindst kravet om, at dronen altid flyves inden for operatørens synsvidde," siger sektionsleder Lars Dalgaard, Teknologisk Institut.

Ifølge institutet foregår for meget af arbejdet med droner manuelt og det skal derfor i langt højere grad digitaliseres.

Styrelsen for Forskning og Uddannelse har bevilligt 2,5 millioner kroner til Teknologisk Institut til udviklingen, og er klar med yderligere 2,5 millioner i 2020.

Google afviser cannabis-apps

Google Play Store har fundet en ny grænse for, hvad man vil tillade af apps i sin digitale butik.

Det skal nemlig være slut med apps, der kan lette salget af cannabis gennem Googles Play Store, viser en ny tilføjelse til selskabets retningslinjer, skriver Finans.

Opdateringen af retningslinjerne kommer efter, at det ellers er blevet lovligt at sælge og købe cannabis i flere amerikanske stater.

Dansk it-sikkerhedsselskab opkøber BasicBytes

Endnu engang ser vi en konsolidering på det danske it-sikkerhedsmarked.

Denne gang er det danske Heimdal Security, der køber virksomheden BasicBytes for at kunne forbedre sit eksisterende produkt.

"I jagten på vores aggressive udvidelse planer for Heimdal Security’s, vil det tidligere BasicBytes produkt (AccessDirector), blive udviklet til AdminPrivilege. Som et led I købet af AccessDirector teknologien, kommer vi til at udvide produktets egenskaber indenfor håndtering af Adminstrative Rettigheder på desktoppen," lyder det fra Morten Kjaersgaard, CEO Heimdal Security i en pressemeddelelse.

Herimdal Security oplyser ikke købsprisen for opkøbet i pressemeddelelsen.

Power udvider med ny butik i Aalborg

Mens store danske elektronikkæder har kæmpet hårdt for sin overlevelse, kan den danske elektronikkæde Power nu annocere åbningen af en ny butik i Aalborg.

Den nye nordjyske butik i kæden kommer til at have et areal på 2.500 kvadrartmeter, der efter sommerferien skal fyldes op med elektronik og hvidevarer.

Og allerede nu lover direktøren for Power-kæden at priserne kommer til at blive presset ned.

"Aalborg er en interessant handelsby, som har et stort opland – men der mangler sund konkurrence inden for elektronik og hvidevarer. Det kommer vi til at ændre. Med vores 2.500 kvm store butik og brede udvalg skruer vi snart op for konkurrencen og ned for priserne i det nordjyske,” siger Jesper Boysen i en pressemeddelelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos