Nets møder massiv kritik for lukrativ løngevinst til ledelsen

De lukrative løngevinster til ledelsen i Nets møder nu massiv kritik fra både politikere og ATP.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Den danske betalingsgigant Nets er ude i et større stormvejr efter det kom frem, at selskabets ledelse står til at indkassere en større løngevinst.

Lønpakken betyder, at selskabets topchef Bo Nilsson og 60 øvrige medarbejdere har mulighed for at investere i et nyt incitamentsprogram, der ifølge dagbladet Børsen kan udløse op til syv milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

“Vi undrer os over, at de nye ejere tilsyneladende ikke har lyttet bedre efter, når de igen vælger et incitamentsprogram, der er ude af proportioner, i en virksomhed som dels har monopollignende status i Danmark og dels står for kritisk, finansiel infrastruktur i Danmark,” siger ATP’s fondsdirektør Kasper Ahrndt Lorenzen ifølge Finans.

Der er også kritik fra Christiansborg, hvor Dansk Folkeparti ifølge mediet nu bakker rød blok op om et indgreb mod den type millionlønninger.

Dermed tegner der sig et politik flertal for at spænde ben for den type gevinster til danske topchefer.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS