Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Mere end 300 e-mailadresser fra Folketinget og de danske partier ligger på¨en åben database sammen med flere passwords.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Passwords og mailadresser på ti folketingspolitikere og mere end 200 ansatte i Folketinget og de danske partier ligger tilsyneladende i en åben database.

Blandt de 10 politikere er der blandt andet medlemmer af Forsvarsudvalget og Udenrigspolitisk Nævn samt medarbejdere i Folketingets partier fra Venstre til SF, skriver Berlingske.

“Det gør disse personer sårbare over for metoder, der tidligere er blevet brugt at statssponsorerede grupper,” siger Peter Kruse, der blandt andet har rådgivet Europol og Interpol om cybersikkerhed, til Berlingske.

De nu offentliggjorte kodeord er tilsyneladende ikke de mest effektive, hvis man gerne vil beskytte sine konti mod hackere.

Ifølge Berlingske er der brugt navne, fødselsår og almindelige kombinationer som 'Password3' og 'Slagelse89' til at beskytte sig bag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S