Ny lov kan tvinge danske virksomheder til at droppe cloud-løsninger: “Det er et krav, der i realiteten ikke vil kunne overholdes af virksomheder, der får driftet systemer i skyen”

Store danske virksomheder vil fremover ikke have mulighed for at bruge cloud-løsninger, vurderer IT Branchen efter, at Forsvarsministeriet er kommet med et udkast til en ny lov for Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor IT Branchen mener, danske virksomheder bliver tvunget til at droppe cloud-løsninger
  • Hvilke situation lovforslaget sætter danske virksomheder i
422
2:15 min
Fra 1. juni træder den nye lov for Center for Cybersikkerhed i kraft, der giver mulighed for at tvinge virksomheder til at få overvåget sit netværk.

Det kan samtidig betyde, at virksomhederne må droppe at bruge cloud-leverandører, mener interesseorganisationen IT Branchen.

Fordi loven giver centeret mulighed for at tvinge virksomheder til at placere overvågningudstyr i deres infrastruktur, vurderer man, at det defacto betyder, at danske virksomheder ikke kan bruge cloud-løsninger.

[b]Læ

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S