Ny lov kan tvinge danske virksomheder til at droppe cloud-løsninger: “Det er et krav, der i realiteten ikke vil kunne overholdes af virksomheder, der får driftet systemer i skyen”

Store danske virksomheder vil fremover ikke have mulighed for at bruge cloud-løsninger, vurderer IT Branchen efter, at Forsvarsministeriet er kommet med et udkast til en ny lov for Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor IT Branchen mener, danske virksomheder bliver tvunget til at droppe cloud-løsninger
  • Hvilke situation lovforslaget sætter danske virksomheder i
422
2:15 min
Fra 1. juni træder den nye lov for Center for Cybersikkerhed i kraft, der giver mulighed for at tvinge virksomheder til at få overvåget sit netværk.

Det kan samtidig betyde, at virksomhederne må droppe at bruge cloud-leverandører, mener interesseorganisationen IT Branchen.

Fordi loven giver centeret mulighed for at tvinge virksomheder til at placere overvågningudstyr i deres infrastruktur, vurderer man, at det defacto betyder, at danske virksomheder ikke kan bruge cloud-løsninger.

[b]Læ

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics