Ny lov kan tvinge danske virksomheder til at droppe cloud-løsninger: “Det er et krav, der i realiteten ikke vil kunne overholdes af virksomheder, der får driftet systemer i skyen”

Store danske virksomheder vil fremover ikke have mulighed for at bruge cloud-løsninger, vurderer IT Branchen efter, at Forsvarsministeriet er kommet med et udkast til en ny lov for Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor IT Branchen mener, danske virksomheder bliver tvunget til at droppe cloud-løsninger
  • Hvilke situation lovforslaget sætter danske virksomheder i
422
2:15 min
Fra 1. juni træder den nye lov for Center for Cybersikkerhed i kraft, der giver mulighed for at tvinge virksomheder til at få overvåget sit netværk.

Det kan samtidig betyde, at virksomhederne må droppe at bruge cloud-leverandører, mener interesseorganisationen IT Branchen.

Fordi loven giver centeret mulighed for at tvinge virksomheder til at placere overvågningudstyr i deres infrastruktur, vurderer man, at det defacto betyder, at danske virksomheder ikke kan bruge cloud-løsninger.

[b]Læ

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S