Ny lov kan tvinge danske virksomheder til at droppe cloud-løsninger: “Det er et krav, der i realiteten ikke vil kunne overholdes af virksomheder, der får driftet systemer i skyen”

Store danske virksomheder vil fremover ikke have mulighed for at bruge cloud-løsninger, vurderer IT Branchen efter, at Forsvarsministeriet er kommet med et udkast til en ny lov for Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor IT Branchen mener, danske virksomheder bliver tvunget til at droppe cloud-løsninger
  • Hvilke situation lovforslaget sætter danske virksomheder i
422
2:15 min
Fra 1. juni træder den nye lov for Center for Cybersikkerhed i kraft, der giver mulighed for at tvinge virksomheder til at få overvåget sit netværk.

Det kan samtidig betyde, at virksomhederne må droppe at bruge cloud-leverandører, mener interesseorganisationen IT Branchen.

Fordi loven giver centeret mulighed for at tvinge virksomheder til at placere overvågningudstyr i deres infrastruktur, vurderer man, at det defacto betyder, at danske virksomheder ikke kan bruge cloud-løsninger.

[b]Læ

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S