Investeringer i AR og VR vokser med 80 procent om året: Her går det hurtigst

Investeringerne i augmented reality og virtual reality kommer til at eksploderer til astronomiske højder over de næste par år, vurderer analysehuset IDC. Se her, hvem der står for størstedelen af investeringerne, og hvad pengene især vil blive brugt på.

Artikel top billede

Photo by Eddie Kopp on Unsplash

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Så mange penge vil der blive investeret i AR og VR i 2023
  • Indsigt i de brugsscenarier, der vil blive kastet flest penge efter
  • De industrier, der lige nu bruger fleste penge på teknologierne
  • Om det er AR eller VR, der vil være mest populært om nogle år
624
3:15 min
Er augmented reality (AR) og virtual reality (VR) blot en fremtidsteknologi, som aldrig rigtig kommer til at vinde indpas i forretningsverdenen?

Meget tyder på, at intet kunne være mere forkert.

Globale investeringer i augmented reality (AR) og virtual reality (VR) bliver netop nu estimeret til en enorm eksplosion.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS