Morgen-briefing: Tidligere PET-chefs it-satsning ramt af underskud / Rusland spredte misinformation på sociale medier / It-interesserede piger får en halv million kroner i støtte / Amazon lukker for foto-satsning

Tidligere PET-chefs it-satsning har underskud. Rusland spredte misinformation på sociale medier. It-interesserede piger får en halv million kroner i støtte. Amazon lukker for foto-satsning og et dansk fintech-selskab har succes med at holde bankerne i ørerne

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer ugens første morgen-briefing fra Computerworld.

Vi starter med en nyhed fra den danske it-sikkerhedsbranche, hvor den tidligere PET-chef Jakob Scharfs it-sikkerhedsselskab har haft et dårlig år.

Tidligere PET-chefs it-satsning har underskud

Det danske it-sikkerhedsfirma Certa Intelligence & Security, der har den tidligere PET-chef Jakob Scharf i ledelsen og ejerkredsen, havde et skidt år i 2018. Det skriver Børsen.

Ifølge Børsen kom Certa Intelligence & Security ud af året med et underskud på 1,8 millioner kroner og har nu en egenkapital på minus 5,8 millioner.

Selskabets administrerende direktør Jakob Dreyer vurderer ifølge Børsen, at det skuffende resultatet skyldes, at de danske virksomheder var travlt optaget af at leve op til GDPR-reglerne, og derfor havde mindre fokus på de problemstillinger, som selskabets ydelser adressere.

Certa Intelligence & Security er specialiseret inden for blandt andet cyberkriminaliet, terror og spionage.

Rusland spredte misinformation på sociale medier

I forbindelse med Europa Parlamentsvalget, der blev afviklet i sidste måned, forsøgte Rusland at sprede misinformation på sociale medier.

Det viser en ny rapport fra EU-Kommissionen.

Fra januar og frem til valget blev der registreret 998 sager, hvor Rusland ifølge rapporten beviseligt forsøgte at sprede misinformationer. I samme periode sidste år blev der registreret 434 sager.

Misinformationen bestod blandt andet af falske historier om, at Polen under sit EU-medlemskab skulle være blevet fattigere end i landets tid under kommunismen samt historier om, at EU skulle have nazistiske rødder.

It-interesserede piger får en halv million kroner i støtte

Den danske forening DigiPippi, der er et fællesskab for teenagepiger med interesse i it, har fået tilført en halv million kroner i en ny kapital.

Pengene kommer fra nye fonds- og sponsormidler.

Det oplyser foreningen i en pressemeddelelse.

Størstedelen af den nye kapital kommer fra den danske fond Knud & Dagny Gad Andresen Fonden, der har valgt at støtte Digipippis arbejde med 400.000 kroner, mens Microsoft og Tuborg Fondet har tegnet nye sponsorater på henholdsvis 50.000 og 55.000 kroner.

Den nye kapital skal blandt andet bruges til at etablere et nyt sekretariat, der kommer til at bestå af foreningens stifter Eva Fog og rådgiveren Rikke Nørdum Sonne.

Derudover vil foreningen også bruge kapitalen til at åbne klubber forskellige steder i Danmark samt lancere en række nye kanaler på Youtube og Instagram.

Amazon lukker for foto-satsning

Amazon har valgt at lukke den to år gamle app Amazon Spark, der blev lanceret som en konkurrent til Instagram. Det skriver Techcrunch.

Tjenesten blev aldrig en succes, men hensigten var, at Amazon Spark skulle bruges til at markedsføre produkter, der kan købes på Amazons platforme.

Amazon har ingen kommentar til lukningen af tjenesten, skriver Techcrunch.

Dansk fintech-selskab har succes med at holde bankerne i ørerne

Den danske fintech-virksomhed Hemonto har succes med en løsning, der henvender sig til rige kunder, som vil sikre sig at bankerne forvalter deres formuer korrekt og ikke uberettiget opkræver store gebyrer.

Det skriver Børsen.

Hermonto overvåger iføgle Børsen formuer for samlet set 200 milliarder kroner og har gennem de seneste tre år samlet set fået bankerne til at refunderet et to-cifret millionbeløb til sine kunder.

Om dagen i dag

For præcis 108 år siden stiftede amerikanske Charles Flint selskabet Control-Tabulating-Recording Company, der var en sammenlægning af fire forskellige selskaber.

Det firmanavn ringer formodentligt ikke en klokke hos ret mange.

Men i 1924 skiftede selskabet navn til det i dag mere velkendte International Business Machines - eller bare: IBM.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS