Disse danske it-selskaber æder sig ind på det offentlige marked: Se højdespringerne her

Sidste år købte det offentlige ind hos de danske it-selskaber for mere end 13 milliarder kroner. Her kan du se de it-virksomheder, der tog de største indhug i de offentlige budgetter i 2018.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke selskaber der vinder størst indpas som offentlig leverandør.
  • Datacon-direktørens forklaring på, hvorfor det offentlige marked er blevet mere attraktivt
  • Indblik i hvorfor Datacon har holdt sig fra de offentlige udbud
796
4 min
Det offentlige bruger hvert år milliarder af kroner på software, hardware og konsulenttimer.

Der er en betydelig omsætning at hente for både små og store it-selskaber herhjemme.

Selvom det er mastodonterne som KMD, Atea, Netcompany og IBM, der stadig indhenter de største summer fra fælles kassen, så er der flere mindre selskaber, der har vundet indpas.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S