Nordjyske GomSpace fyrer hver femte medarbejder

Den nordjyske satellit-producent GomSpace sætter 30 medarbejdere på porten. Ny ledelse bliver indsat.

Artikel top billede

Den nordjyske satellit-producent GomSpace er på vej med fyresedler til 30 medarbejdere, som fra månedens udgang skal på jagt efter nyt job.

GomSpace har i dag omkring 150 medarbejdere, hvilket jo betyder, at selskabet med de 30 fyresedler siger farvel til hver femte mand.

Det sker, fordi GomSpace efter flere år med heftig fremgang nu er nødt til at reducere omkostningerne.

GomSpace meddeler i denne fondsbørs-meddelelse at der skal spares bredt på omkostninger i administration og produktion.

Til gengæld bliver udviklingsafdelingen ikke berørt.

Ny ledelse

Fyringsrunden betyder også, at GomSpace indsætter nye direktører i direktionen.

Her vender selskabets medstifter, Lars Alminde, nu tilbage som kommerciel direktør, hvor han afløser Dan Ulrich.

GomSpace indsætter også Peter Worsøe bliver produktionsdirektør. Han afløser Peter Høy.

Direktør Niels Buus siger til TV2 Nord, at GomSpace mærker øget konkurrence i satellit-branchen.

Desuden er selskabet ramt af, at et projekt faldt på gulvet, da storkunden Sky and SPace Global ikke var i stand til at rejse de nødvendige midler til et stort projekt.

“Det er ikke den udførende arbejdskraft, som den her fyringsrunde går ud over. Vi trimmer virksomheden til ikke at bruge så mange unødige omkostninger. På teknologiområdet ser vi en opadgående trend,” siger direktøren til TV2 Nord.

GomSpace har slået sig op på at producere en type særligt små satellitter, som ikke er større end, at de kan være i en skotøjsæske og som samtidig er meget billigere i drift end traditionelle satellitter.

Selskabet landede i 2018 et driftsunderskud på 60 millioner kroner. Til gengæld steg omsætningen kraftigt fra 74 millioner kroner i 2017 til 111 millioner kroner i 2018.

GomSpace havde i snit 175 medarbejdere i 2018, viser selskabets årsregnskab.

Læs også:

Gomspace tæt på at miste sin største kunde: Aktiekursen er faldet 70 procent

Dansk satellitproducent ramt af nedtur: Storkunde bremsede betaling

Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S