Nordjyske GomSpace fyrer hver femte medarbejder

Den nordjyske satellit-producent GomSpace sætter 30 medarbejdere på porten. Ny ledelse bliver indsat.

Artikel top billede

Den nordjyske satellit-producent GomSpace er på vej med fyresedler til 30 medarbejdere, som fra månedens udgang skal på jagt efter nyt job.

GomSpace har i dag omkring 150 medarbejdere, hvilket jo betyder, at selskabet med de 30 fyresedler siger farvel til hver femte mand.

Det sker, fordi GomSpace efter flere år med heftig fremgang nu er nødt til at reducere omkostningerne.

GomSpace meddeler i denne fondsbørs-meddelelse at der skal spares bredt på omkostninger i administration og produktion.

Til gengæld bliver udviklingsafdelingen ikke berørt.

Ny ledelse

Fyringsrunden betyder også, at GomSpace indsætter nye direktører i direktionen.

Her vender selskabets medstifter, Lars Alminde, nu tilbage som kommerciel direktør, hvor han afløser Dan Ulrich.

GomSpace indsætter også Peter Worsøe bliver produktionsdirektør. Han afløser Peter Høy.

Direktør Niels Buus siger til TV2 Nord, at GomSpace mærker øget konkurrence i satellit-branchen.

Desuden er selskabet ramt af, at et projekt faldt på gulvet, da storkunden Sky and SPace Global ikke var i stand til at rejse de nødvendige midler til et stort projekt.

“Det er ikke den udførende arbejdskraft, som den her fyringsrunde går ud over. Vi trimmer virksomheden til ikke at bruge så mange unødige omkostninger. På teknologiområdet ser vi en opadgående trend,” siger direktøren til TV2 Nord.

GomSpace har slået sig op på at producere en type særligt små satellitter, som ikke er større end, at de kan være i en skotøjsæske og som samtidig er meget billigere i drift end traditionelle satellitter.

Selskabet landede i 2018 et driftsunderskud på 60 millioner kroner. Til gengæld steg omsætningen kraftigt fra 74 millioner kroner i 2017 til 111 millioner kroner i 2018.

GomSpace havde i snit 175 medarbejdere i 2018, viser selskabets årsregnskab.

Læs også:

Gomspace tæt på at miste sin største kunde: Aktiekursen er faldet 70 procent

Dansk satellitproducent ramt af nedtur: Storkunde bremsede betaling

Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S