Nordjyske GomSpace fyrer hver femte medarbejder

Den nordjyske satellit-producent GomSpace sætter 30 medarbejdere på porten. Ny ledelse bliver indsat.

Artikel top billede

Den nordjyske satellit-producent GomSpace er på vej med fyresedler til 30 medarbejdere, som fra månedens udgang skal på jagt efter nyt job.

GomSpace har i dag omkring 150 medarbejdere, hvilket jo betyder, at selskabet med de 30 fyresedler siger farvel til hver femte mand.

Det sker, fordi GomSpace efter flere år med heftig fremgang nu er nødt til at reducere omkostningerne.

GomSpace meddeler i denne fondsbørs-meddelelse at der skal spares bredt på omkostninger i administration og produktion.

Til gengæld bliver udviklingsafdelingen ikke berørt.

Ny ledelse

Fyringsrunden betyder også, at GomSpace indsætter nye direktører i direktionen.

Her vender selskabets medstifter, Lars Alminde, nu tilbage som kommerciel direktør, hvor han afløser Dan Ulrich.

GomSpace indsætter også Peter Worsøe bliver produktionsdirektør. Han afløser Peter Høy.

Direktør Niels Buus siger til TV2 Nord, at GomSpace mærker øget konkurrence i satellit-branchen.

Desuden er selskabet ramt af, at et projekt faldt på gulvet, da storkunden Sky and SPace Global ikke var i stand til at rejse de nødvendige midler til et stort projekt.

“Det er ikke den udførende arbejdskraft, som den her fyringsrunde går ud over. Vi trimmer virksomheden til ikke at bruge så mange unødige omkostninger. På teknologiområdet ser vi en opadgående trend,” siger direktøren til TV2 Nord.

GomSpace har slået sig op på at producere en type særligt små satellitter, som ikke er større end, at de kan være i en skotøjsæske og som samtidig er meget billigere i drift end traditionelle satellitter.

Selskabet landede i 2018 et driftsunderskud på 60 millioner kroner. Til gengæld steg omsætningen kraftigt fra 74 millioner kroner i 2017 til 111 millioner kroner i 2018.

GomSpace havde i snit 175 medarbejdere i 2018, viser selskabets årsregnskab.

Læs også:

Gomspace tæt på at miste sin største kunde: Aktiekursen er faldet 70 procent

Dansk satellitproducent ramt af nedtur: Storkunde bremsede betaling

Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS