Nordjyske GomSpace fyrer hver femte medarbejder

Den nordjyske satellit-producent GomSpace sætter 30 medarbejdere på porten. Ny ledelse bliver indsat.

Artikel top billede

Den nordjyske satellit-producent GomSpace er på vej med fyresedler til 30 medarbejdere, som fra månedens udgang skal på jagt efter nyt job.

GomSpace har i dag omkring 150 medarbejdere, hvilket jo betyder, at selskabet med de 30 fyresedler siger farvel til hver femte mand.

Det sker, fordi GomSpace efter flere år med heftig fremgang nu er nødt til at reducere omkostningerne.

GomSpace meddeler i denne fondsbørs-meddelelse at der skal spares bredt på omkostninger i administration og produktion.

Til gengæld bliver udviklingsafdelingen ikke berørt.

Ny ledelse

Fyringsrunden betyder også, at GomSpace indsætter nye direktører i direktionen.

Her vender selskabets medstifter, Lars Alminde, nu tilbage som kommerciel direktør, hvor han afløser Dan Ulrich.

GomSpace indsætter også Peter Worsøe bliver produktionsdirektør. Han afløser Peter Høy.

Direktør Niels Buus siger til TV2 Nord, at GomSpace mærker øget konkurrence i satellit-branchen.

Desuden er selskabet ramt af, at et projekt faldt på gulvet, da storkunden Sky and SPace Global ikke var i stand til at rejse de nødvendige midler til et stort projekt.

“Det er ikke den udførende arbejdskraft, som den her fyringsrunde går ud over. Vi trimmer virksomheden til ikke at bruge så mange unødige omkostninger. På teknologiområdet ser vi en opadgående trend,” siger direktøren til TV2 Nord.

GomSpace har slået sig op på at producere en type særligt små satellitter, som ikke er større end, at de kan være i en skotøjsæske og som samtidig er meget billigere i drift end traditionelle satellitter.

Selskabet landede i 2018 et driftsunderskud på 60 millioner kroner. Til gengæld steg omsætningen kraftigt fra 74 millioner kroner i 2017 til 111 millioner kroner i 2018.

GomSpace havde i snit 175 medarbejdere i 2018, viser selskabets årsregnskab.

Læs også:

Gomspace tæt på at miste sin største kunde: Aktiekursen er faldet 70 procent

Dansk satellitproducent ramt af nedtur: Storkunde bremsede betaling

Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S