Fagforbund: Danske it-folk finder typisk job via ansøgninger og jobopslag - og ikke netværk

Ikke headhunting og netværk, men klassiske jobopslag og ansøgninger er typisk vejen til nyt job for de danske it-folk, lyder det fra fagforbundet Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Det er ikke headhunting og netværk, men derimod den klassiske vej med jobopslag, skriftlige ansøgninger og jobsamtaler, der typisk fører til nyt job for de danske it-folk.

Sådan lyder det fra fagforbundet Prosa, som har kigget nærmere i en ny lønstatistik, der er udarbejdet på baggrund af data fra godt 3.000 af forbundets medlemmer.

De viser, at næsten 40 procent af de privatansatte it-folk har landet deres job via klassiske ansøgninger på opslåede stillinger.

27 procent er blevet headhuntet, mens 14,3 procent har fået job via netværk, lyder det.

Mange danske it-virksomheder har i de senere år åbent fortalt om, at manglen på kvalificeret arbejdskraft er et problem for dem, som ofte står i vejen for vækst.

Prosa tolker imidlertid tallene fra lønstatistikken i den retning, at manglen på it-arbejdskraft ikke er så alvorlig, som arbejdsgiverne giver udtryk for.

“At de fleste it-professionelle stadig får job ved at skrive ansøgninger på baggrund af opslag tyder på, at arbejdsgiverne overdriver manglen på it-arbejdskraft. Vi er altså ikke i voldsomt bekneb for danske it-arbejdskraft, hvilket man ellers kan få indtryk af, når erhvervslivet ofte efterspørger billigere udenlandsk arbejdskraft,” lyder det fra fagforbundets næstformand, Hanne Lykke Jespersen.

Prosa var i efteråret fremme med samme melding.

Fagforbundet mener, at virksomhederne har en interesse i at fortælle om, at der er mangel på it-arbejdskraft, da det de forsøger at gøre det stuerent at ansætte billige it-folk fra udlandet.

Læs også:

It-lønningerne stiger med den højeste procentsats i 10 år: Se de voldsomme stigninger her

Prosa går til kamp mod løndumping: "It-virksomhederne forsøger med alle mulige kneb at undgå at betale en ordentlig løn til de udlændinge, der kommer til Danmark"

Prosa: Antallet af it-ansættelseskontrakter med indbyggede klausuler falder drastisk

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS