Fagforbund: Danske it-folk finder typisk job via ansøgninger og jobopslag - og ikke netværk

Ikke headhunting og netværk, men klassiske jobopslag og ansøgninger er typisk vejen til nyt job for de danske it-folk, lyder det fra fagforbundet Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Det er ikke headhunting og netværk, men derimod den klassiske vej med jobopslag, skriftlige ansøgninger og jobsamtaler, der typisk fører til nyt job for de danske it-folk.

Sådan lyder det fra fagforbundet Prosa, som har kigget nærmere i en ny lønstatistik, der er udarbejdet på baggrund af data fra godt 3.000 af forbundets medlemmer.

De viser, at næsten 40 procent af de privatansatte it-folk har landet deres job via klassiske ansøgninger på opslåede stillinger.

27 procent er blevet headhuntet, mens 14,3 procent har fået job via netværk, lyder det.

Mange danske it-virksomheder har i de senere år åbent fortalt om, at manglen på kvalificeret arbejdskraft er et problem for dem, som ofte står i vejen for vækst.

Prosa tolker imidlertid tallene fra lønstatistikken i den retning, at manglen på it-arbejdskraft ikke er så alvorlig, som arbejdsgiverne giver udtryk for.

“At de fleste it-professionelle stadig får job ved at skrive ansøgninger på baggrund af opslag tyder på, at arbejdsgiverne overdriver manglen på it-arbejdskraft. Vi er altså ikke i voldsomt bekneb for danske it-arbejdskraft, hvilket man ellers kan få indtryk af, når erhvervslivet ofte efterspørger billigere udenlandsk arbejdskraft,” lyder det fra fagforbundets næstformand, Hanne Lykke Jespersen.

Prosa var i efteråret fremme med samme melding.

Fagforbundet mener, at virksomhederne har en interesse i at fortælle om, at der er mangel på it-arbejdskraft, da det de forsøger at gøre det stuerent at ansætte billige it-folk fra udlandet.

Læs også:

It-lønningerne stiger med den højeste procentsats i 10 år: Se de voldsomme stigninger her

Prosa går til kamp mod løndumping: "It-virksomhederne forsøger med alle mulige kneb at undgå at betale en ordentlig løn til de udlændinge, der kommer til Danmark"

Prosa: Antallet af it-ansættelseskontrakter med indbyggede klausuler falder drastisk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS