Fagforbund: Danske it-folk finder typisk job via ansøgninger og jobopslag - og ikke netværk

Ikke headhunting og netværk, men klassiske jobopslag og ansøgninger er typisk vejen til nyt job for de danske it-folk, lyder det fra fagforbundet Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Det er ikke headhunting og netværk, men derimod den klassiske vej med jobopslag, skriftlige ansøgninger og jobsamtaler, der typisk fører til nyt job for de danske it-folk.

Sådan lyder det fra fagforbundet Prosa, som har kigget nærmere i en ny lønstatistik, der er udarbejdet på baggrund af data fra godt 3.000 af forbundets medlemmer.

De viser, at næsten 40 procent af de privatansatte it-folk har landet deres job via klassiske ansøgninger på opslåede stillinger.

27 procent er blevet headhuntet, mens 14,3 procent har fået job via netværk, lyder det.

Mange danske it-virksomheder har i de senere år åbent fortalt om, at manglen på kvalificeret arbejdskraft er et problem for dem, som ofte står i vejen for vækst.

Prosa tolker imidlertid tallene fra lønstatistikken i den retning, at manglen på it-arbejdskraft ikke er så alvorlig, som arbejdsgiverne giver udtryk for.

“At de fleste it-professionelle stadig får job ved at skrive ansøgninger på baggrund af opslag tyder på, at arbejdsgiverne overdriver manglen på it-arbejdskraft. Vi er altså ikke i voldsomt bekneb for danske it-arbejdskraft, hvilket man ellers kan få indtryk af, når erhvervslivet ofte efterspørger billigere udenlandsk arbejdskraft,” lyder det fra fagforbundets næstformand, Hanne Lykke Jespersen.

Prosa var i efteråret fremme med samme melding.

Fagforbundet mener, at virksomhederne har en interesse i at fortælle om, at der er mangel på it-arbejdskraft, da det de forsøger at gøre det stuerent at ansætte billige it-folk fra udlandet.

Læs også:

It-lønningerne stiger med den højeste procentsats i 10 år: Se de voldsomme stigninger her

Prosa går til kamp mod løndumping: "It-virksomhederne forsøger med alle mulige kneb at undgå at betale en ordentlig løn til de udlændinge, der kommer til Danmark"

Prosa: Antallet af it-ansættelseskontrakter med indbyggede klausuler falder drastisk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S