Visa: Kunstig intelligens forhindrer svindel for 165 milliarder kroner om året

Brug af kunstig intelligens er med til at forhindre, at Visa-kunder bliver ramt af svindel. I øjeblikket er denne type svindel på et rekord-lavt niveau.

Artikel top billede

Visas brug af kunstig intelligens betyder, at selskabet hvert eneste år forhindrer svindel for kere end 165 milliarder kroner.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Den kunstige intelligens er i stand til at identificere svindel ved at kortlægge indkøbsmønstre og bruge dem til at danne en profil over den enkelte kunde.

På den baggrund kan kunstig intelligens identificere transaktioner, der afviger fra normen og derfor kan være resultatet af misbrug.

Den adfærd, der ligger til grund for en transaktion, bliver via den kunstige intelligens grupperet på i alt 500 forskellige risiko-egenskaber, lyder det i pressemeddelelsen.

“En af de største udfordringer i forbindelse med betalingsformidlinger er at adskille de gode transaktioner fra de dårlige, som svindlere forsøger at gennemføre, uden at tilføje øget kompleksitet til processen,” siger Melissa McSherry, underdirektør i Visa, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Sætter tal på for første gang

Allerede i 1993 tog Visa første gang algoritmer i brug for at identificere, hvor risikabel en given transaktion er.

Men ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er det første gang, at Visa sætter ord på den værdi, som indsatsen har i kroner og øre.

I dag udgør svigagtige transaktioner 0,1 procent af det samlede antal transaktioner, og ifølge Visa er det et historisk lavt niveau.

Det er desuden Visas forventning, at den rate vil være halveret i 2025.

Den kinesiske finanskoncern Ping An har tidligere oplyst, at koncernen har sænket antallet af svindeltilfælde med 60 procent ved at tage kunstig intelligens i brug.

Det kan du læse mere om her:
Kunstig intelligens skal afsløre løgn hos kinesiske bankkunder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S