Microsoft-sag kan komme til at koste den danske statskasse milliarder

Efter Skattestyrelsens nederlag til Microsoft i langvarig transfer pricing-sag, står andre virksomheder til at få genoptaget deres lignende sager. Det kan komme til at koste statskassen milliarder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Microsoft-sagen handler om.
  • Se hvad Skattestyrelsen forlangte - og hvorfor Højesteret frikendte.
784
4 min
Det kan få store konsekvenser, at Microsoft i slutningen af januar i Højesteret vandt over Skat, der havde krævet, at selskabet skulle betale millioner af kroner i ekstra skat i en stor transfer pricing-sag.

Ifølge Børsen har Skattestyrelsen netop udsendt et udkast til et såkaldt styresignal om, at andre virksomheder kan få genoptaget deres lignende transfer pricing-sager som en direkte konsekvens af Microsoft-dommen.

Du kan læse mere om afgørelsen i Højesteret i januar her: Microsoft slipper for ekstra skatteregning - nu undersøger Skat om afgørelsen kan få betydning for andre virksomheder.

Skattestyrelsen har i de senere år rejst en hel stribe sager om transfer pricing mod en række internationale virksomheder.

Ifølge Børsen er der ikke overblik over, hvor mange transfer pricing-sager, der for tiden er i gang eller hvad de enkelte sager handler om.

Virksomhederne har et halvt år til at få deres sager genoptaget.

"Det er dog vores forventning, at der ikke vil være særligt mange tilfælde, hvor virksomheder vil forsøge at få deres sager genoptaget. Derfor kan vi heller ikke på nuværende tidspunkt sige noget om, hvor mange penge der eventuelt skal betales tilbage, hvis nogle virksomheder skulle anmode om at få genoptaget deres sag," meddeler underdirektør i Skattestyrelsen, Jesper Wang-Holm, til avisen.

Det handler sagen om

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S