Microsoft-sag kan komme til at koste den danske statskasse milliarder

Efter Skattestyrelsens nederlag til Microsoft i langvarig transfer pricing-sag, står andre virksomheder til at få genoptaget deres lignende sager. Det kan komme til at koste statskassen milliarder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Microsoft-sagen handler om.
  • Se hvad Skattestyrelsen forlangte - og hvorfor Højesteret frikendte.
784
4 min
Det kan få store konsekvenser, at Microsoft i slutningen af januar i Højesteret vandt over Skat, der havde krævet, at selskabet skulle betale millioner af kroner i ekstra skat i en stor transfer pricing-sag.

Ifølge Børsen har Skattestyrelsen netop udsendt et udkast til et såkaldt styresignal om, at andre virksomheder kan få genoptaget deres lignende transfer pricing-sager som en direkte konsekvens af Microsoft-dommen.

Du kan læse mere om afgørelsen i Højesteret i januar her: Microsoft slipper for ekstra skatteregning - nu undersøger Skat om afgørelsen kan få betydning for andre virksomheder.

Skattestyrelsen har i de senere år rejst en hel stribe sager om transfer pricing mod en række internationale virksomheder.

Ifølge Børsen er der ikke overblik over, hvor mange transfer pricing-sager, der for tiden er i gang eller hvad de enkelte sager handler om.

Virksomhederne har et halvt år til at få deres sager genoptaget.

"Det er dog vores forventning, at der ikke vil være særligt mange tilfælde, hvor virksomheder vil forsøge at få deres sager genoptaget. Derfor kan vi heller ikke på nuværende tidspunkt sige noget om, hvor mange penge der eventuelt skal betales tilbage, hvis nogle virksomheder skulle anmode om at få genoptaget deres sag," meddeler underdirektør i Skattestyrelsen, Jesper Wang-Holm, til avisen.

Det handler sagen om

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub