Dansk Devoteam-profil trækker stikket og siger op: "Jeg har været spændt hårdt for i syv år, så de næste to måneder vil jeg holde sommerferie"

Søren Bronnée Sørensen stopper hos Devoteam. Efter snart syv år i selskabet har han besluttet sig for at få en ny start. Det kan både være i Danmark eller i udlandet. Han er også åben for bestyrelsesarbejde. I første omgang står den dog på sommerferie for den nybagte morfar. "Jeg har før arbejdet i Schweiz, og jeg vil gerne ud igen, hvis det rigtige match er der, men det kan også sagtens være en anden dansk eller nordisk virksomhed," lyder det.

Artikel top billede

Søren Bronnée Sørensen ses yderst til venstre.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor Søren Bronnée Sørensen stopper hos Devoteam
  • Find ud af hvordan han vil bruge fremtiden
  • Indsigt i Søren Bronnée Sørensens planer for jobsøgningen
  • Se hvilken type job han går efter
723
3:45 min
Det danske konsulenthus Devoteam mister ved udgangen af juni en stor profil.

Selskabets viceadministrerende partner, Søren Bronnée Sørensen, har sagt op og har sin sidste arbejdsdag 28. juni.

Det bekræfter han over for Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S