Googles nye milliardsatsning foregår i Holland: Et nyt datacenter til 7,5 milliarder kroner

Google udvider sin europæiske datacenter-kapacitet for milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Søgegiganten Googles moderselskab, Alphabet, vil opføre endnu et massivt datacenter-kompleks i Holland, skriver Reuters.

Her vil selskabet udvide sin eksisterende kapacitet i landet med et nyt anlæg for i alt en milliarder euro, svarende til knap 7,5 milliarder kroner.

Læs også: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Det nye anlæg vil opføres i byen Middenmeer omkring 30 kilometer nord for Amsterdam.

Alphabet har allerede annonceret, at det i øjeblikket investerer 1,5 milliarder euro i opførelsen af et andet datacenter i Eemshaven, 100 kilometer nordøst for Amsterdam.

De to faciliteter vil blive serviceret af i alt 500 ansatte, når de en gang er opført, lyder det fra Joe Kava, Googles datacenter-direktør.

Update: I sin oprindelige form fremgik det af artiklen, at Google sløjfede planer om et datacenter i Aabenraa. Her var tale om Apples datacenter.

Se også: Apple dropper kæmpe datacenter i Aabenraa

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S