Googles nye milliardsatsning foregår i Holland: Et nyt datacenter til 7,5 milliarder kroner

Google udvider sin europæiske datacenter-kapacitet for milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Søgegiganten Googles moderselskab, Alphabet, vil opføre endnu et massivt datacenter-kompleks i Holland, skriver Reuters.

Her vil selskabet udvide sin eksisterende kapacitet i landet med et nyt anlæg for i alt en milliarder euro, svarende til knap 7,5 milliarder kroner.

Læs også: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Det nye anlæg vil opføres i byen Middenmeer omkring 30 kilometer nord for Amsterdam.

Alphabet har allerede annonceret, at det i øjeblikket investerer 1,5 milliarder euro i opførelsen af et andet datacenter i Eemshaven, 100 kilometer nordøst for Amsterdam.

De to faciliteter vil blive serviceret af i alt 500 ansatte, når de en gang er opført, lyder det fra Joe Kava, Googles datacenter-direktør.

Update: I sin oprindelige form fremgik det af artiklen, at Google sløjfede planer om et datacenter i Aabenraa. Her var tale om Apples datacenter.

Se også: Apple dropper kæmpe datacenter i Aabenraa

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S