Det stærkt forsinkede kommunale kæmpesystem, KY, på vej i pilottest: Tre kommuner skal prøvekøre

Kombit er på vej i pilottest med det forsinkede KY. Tre kommuner skal stå for testene.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kombit er på vej i pilottest med det store it-system Kommunernes Ydelsessystem, der oprindeligt skulle have været leveret med udgangen af 2017, men som er blevet stærkt forsinket.

I et netop udsendt nyhedsbrev meddeler Kombit, at der vil blive gennemført pilottest i august og september.

Pilottestene vil blive gennemført i tre kommuner, nemlig Fredensborg Kommune, Ikast-Brande Kommune og Gentofte Kommune.

Pilottestene vil køre i to uger og vil blive blive gentaget efter evaluering og opsamling.

“Pilottest betyder, at de kommunale brugere der deltager, tester nogle scenarier, de selv udvælger fra deres egen sagsportefølje hjemmefra i et lukket testmiljø. De vil blandt andet fokusere på at afprøve udvalgte beregninger i KY og sammenligne dem med beregninger i KMD Aktiv,” lyder det fra Kombit i nyhedsbrevet.

Det kan du læse her.

Længe undervejs

KY er kommunernes system til kontanthjælp, og det har været længe undervejs.

Projektet blev stærkt forsinket ikke mindst på grund af problemer hos EG, der skulle levere det.

Siden kom Netcompany med ind på banen, men der var fortsat problemer.

Det kan du læse mere om her: EG og Netcompany udskyder stærkt problemfyldt kæmpesystem til kommunerne igen: Bliver nu mindst to et halvt år forsinket.

Der arbejdes nu efter en plan, hvor KY skal være klar til drift i sommeren 2020, hvor udrulningen skal begynde.

Udrulningen ventes at være helt færdig i alle 98 kommuner i sommeren 2021.

Det kan du læse mere om her: Udrulningsplan af forsinket KY-system bliver fremrykket med et halvt år: "Kombit ønsker at minimere perioden, hvor KY og KMD Aktiv sameksisterer".

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S