Det stærkt forsinkede kommunale kæmpesystem, KY, på vej i pilottest: Tre kommuner skal prøvekøre

Kombit er på vej i pilottest med det forsinkede KY. Tre kommuner skal stå for testene.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kombit er på vej i pilottest med det store it-system Kommunernes Ydelsessystem, der oprindeligt skulle have været leveret med udgangen af 2017, men som er blevet stærkt forsinket.

I et netop udsendt nyhedsbrev meddeler Kombit, at der vil blive gennemført pilottest i august og september.

Pilottestene vil blive gennemført i tre kommuner, nemlig Fredensborg Kommune, Ikast-Brande Kommune og Gentofte Kommune.

Pilottestene vil køre i to uger og vil blive blive gentaget efter evaluering og opsamling.

“Pilottest betyder, at de kommunale brugere der deltager, tester nogle scenarier, de selv udvælger fra deres egen sagsportefølje hjemmefra i et lukket testmiljø. De vil blandt andet fokusere på at afprøve udvalgte beregninger i KY og sammenligne dem med beregninger i KMD Aktiv,” lyder det fra Kombit i nyhedsbrevet.

Det kan du læse her.

Længe undervejs

KY er kommunernes system til kontanthjælp, og det har været længe undervejs.

Projektet blev stærkt forsinket ikke mindst på grund af problemer hos EG, der skulle levere det.

Siden kom Netcompany med ind på banen, men der var fortsat problemer.

Det kan du læse mere om her: EG og Netcompany udskyder stærkt problemfyldt kæmpesystem til kommunerne igen: Bliver nu mindst to et halvt år forsinket.

Der arbejdes nu efter en plan, hvor KY skal være klar til drift i sommeren 2020, hvor udrulningen skal begynde.

Udrulningen ventes at være helt færdig i alle 98 kommuner i sommeren 2021.

Det kan du læse mere om her: Udrulningsplan af forsinket KY-system bliver fremrykket med et halvt år: "Kombit ønsker at minimere perioden, hvor KY og KMD Aktiv sameksisterer".

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S