Jonathan Ive forlader Apple - har opsagt sin stilling

Apples verdensberømte chefdesigner Jonathan Ive er færdig i Apple.

Artikel top billede

Jony Ive (tv) og Tim Cook

Apples berømte chefdesigner Jonathan ‘Jony’ Ive stopper i Apple.

Han forlader selskabet senere på året for istedet at etablere sit eget designfirma.

Jony Ive har været ansat i Apple i næsten 30 år. Han er brite og er blevet adlet for sin indsats, hvilket betyder, at han bliver tituleret Sir Jony Ive.

Han regnes for at have spillet en totalt afgørende rolle i den enorme succes, som Apple har i dag med udarbejdelsen af en enkel, men helt genkendelig, designlinie, som Apple fortsat bygger på.

Det har gjort både Apple og Jony Ive særdeles velhavende.

Ive er den i dag måske mest indflydelsesrige industrielle designer i verden, der eksempelvis var med til at gøre hvid ‘[iPod-hvid’, red] til en trendy farve.

Jony Ive har senest været optaget af at tegne Apples rumskibslignende hovedkvarter, Apple Park.

Du kan se mere om hovedkvarteret her: Tag med på dronetur ind over Apples splinternye hovedkvarter, Apple Park - så langt er byggeriet nået

Han har tidligere spillet en afgørende rolle i også udformningen af Apples software-grænseflade - både iOS (som han redesignede fra iOS 7 i 2013) og macOS.

Fortsat samarbejde

Jony Ives afgang fra Apple betyder ikke, at hans samarbejde med Apple stopper.

Apple meddeler i denne udsendte meddelese, at Jony Ive i det nye, selvstændige selskab fortsat vil ‘samarbejde tæt på en række projekter med Apple.’

“Jony er en enestående figur i design-verdenen, og hans rolle i Apples genfødsel kan ikke overdrives - fra den banebrydende iMac i 1998 til iPhone og til Apple Park,” lyder det her fra topchef Tim Cook.

Apples navnkundige Design Team vil nu blive overtaget af Evans Hankey, vice president for Industrial Design, samt Alan Dye, vice president for Human Interface Design og COO Jeff Williams, meddeler Apple.

Læs også:

Apples verdensberømte design-team i opløsning: Centrale personer har sagt op

Apple: Her er hemmeligheden bag vores design-succes

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura