Jonathan Ive forlader Apple - har opsagt sin stilling

Apples verdensberømte chefdesigner Jonathan Ive er færdig i Apple.

Artikel top billede

Jony Ive (tv) og Tim Cook

Apples berømte chefdesigner Jonathan ‘Jony’ Ive stopper i Apple.

Han forlader selskabet senere på året for istedet at etablere sit eget designfirma.

Jony Ive har været ansat i Apple i næsten 30 år. Han er brite og er blevet adlet for sin indsats, hvilket betyder, at han bliver tituleret Sir Jony Ive.

Han regnes for at have spillet en totalt afgørende rolle i den enorme succes, som Apple har i dag med udarbejdelsen af en enkel, men helt genkendelig, designlinie, som Apple fortsat bygger på.

Det har gjort både Apple og Jony Ive særdeles velhavende.

Ive er den i dag måske mest indflydelsesrige industrielle designer i verden, der eksempelvis var med til at gøre hvid ‘[iPod-hvid’, red] til en trendy farve.

Jony Ive har senest været optaget af at tegne Apples rumskibslignende hovedkvarter, Apple Park.

Du kan se mere om hovedkvarteret her: Tag med på dronetur ind over Apples splinternye hovedkvarter, Apple Park - så langt er byggeriet nået

Han har tidligere spillet en afgørende rolle i også udformningen af Apples software-grænseflade - både iOS (som han redesignede fra iOS 7 i 2013) og macOS.

Fortsat samarbejde

Jony Ives afgang fra Apple betyder ikke, at hans samarbejde med Apple stopper.

Apple meddeler i denne udsendte meddelese, at Jony Ive i det nye, selvstændige selskab fortsat vil ‘samarbejde tæt på en række projekter med Apple.’

“Jony er en enestående figur i design-verdenen, og hans rolle i Apples genfødsel kan ikke overdrives - fra den banebrydende iMac i 1998 til iPhone og til Apple Park,” lyder det her fra topchef Tim Cook.

Apples navnkundige Design Team vil nu blive overtaget af Evans Hankey, vice president for Industrial Design, samt Alan Dye, vice president for Human Interface Design og COO Jeff Williams, meddeler Apple.

Læs også:

Apples verdensberømte design-team i opløsning: Centrale personer har sagt op

Apple: Her er hemmeligheden bag vores design-succes

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS