Datatilsynet klar med opdateret vejledning for overførsel af persondata til tredjelande: Her er alt du skal vide

Interview. Der er flere faldgruber ved at overføre persondata til lande uden for EU. Derfor har Datatilsynet opdateret vejledning om overførsel af data til tredjelande. "Det er et af de mere komplicerede emner," siger Allan Frank fra Datatilsynet. Her får du de vigtigste ændringer.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de vigtigste ændringer i vejledningen
  • Hvem henvender vejledningen sig til nu
  • Få svar på hvorfor vejledningen er blevet ændret
753
4 min
Det danske datatilsyn har netop udsendt en opdateret vejledning om overførsel af personoplysninger til tredjelande i forbindelse med GDPR-lovgivningen.

Opdateringen kommer i kølvandet på en række forhandlinger hos det Europæiske Databeskytteleseråd (EPDB), der er ført til en nogle præciseringer. Du kan se vejledningen her.

Allan Frank, it-sikkerhedsspecialist ved Datatilsynet, forklarer, at vejledningen er blevet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura