Avis: Politiet kan have slettet telebeviser om danskeres uskyld

Politiet sletter tele-data efter to år. Det kan betyde, at data, der kan bevise danskeres uskyld i forskellige sager, kan være blevet slettet.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

To år. Så lang tid gemmer Rigspolitiet de oprindelige og korrekte teledata, der hentes ind fra telemasterne, inden de blevet slettet for altid.

Det betyder, at ældre beviser om danskernes mulige uskyld efter alt at dømme forsvinder for altid, skriver Politiken.

Avisen fremhæver en sag om en tyrkiskdansker, der for tiden afsoner en straf på seks års fængsel for drabsforsøg i København.

Han har hele tiden fastholdt sin uskyld, skriver avisen, men blev dømt blandt andet på grund af teledata, der viste, at hans telefon havde været på gerningsstedet.

Hans sag skal nu undersøges igen, efter det er kommet frem, at der er problemer med politiets teledata.

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Men det er slet ikke sikkert, at det kan lade sig gøre, skriver avisen.

“Rigspolitiet råder som udgangspunkt kun over rådata to år tilbage, medmindre der er tale om verserende efterforskninger i forbindelse med uopklarede sager,” står der i materiale, som den har skaffet fra politiet.

Det får mandens advokat til at slå arlam.

“Alle er enige om, at det var de telehistoriske oplysninger, der lå til grund for dommen i sagen. Hvad gør man så, hvis der har manglet teleoplysninger, men man ikke kan genskabe det oprindelige billede af dem? Det tør jeg slet ikke tænke på,” siger advokaten, Karoline Normann fra Stagetorn Advokater.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS