Sjællændere får ikke opdateret medicinkort på grund af Sundhedsplatformen

En stor gruppe sjællændere får ikke opdateret deres medicinkort på grund af problemer med Sundhedsplatformen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En stor gruppe sjællændere får ikke opdateret deres medicinkort på grund af problemer med Sundhedsplatformen, og det kan få alvorlige konsekventer, skriver DR.

Ifølge avisen betyder problemer med en opdatering af platformen i marts, at mere end hver tredje indlagte patient i Region Hovedstaden ikke har fået opdateret deres medicinkort.

Kortet - der hedder ‘Det Fælles Medicinkort eller FMK - rummer alle oplysninger om medicinering af den pågældende patient.

Formand for Praktiserende Lægers Organisation Hovedstaden, Karin Zimmer, siger til DR, at tvivl om medicineringen kan ramme patientsikkerheden.

"Det understøtter for mig den opfattelse, vi har af, at det er et problematisk værktøj, som lægerne har fået stillet til rådighed på sygehusene," siger hun.

Læs også:

Systematic sidder nu på hele Vestdanmarks EPJ-systemer - opdelingen af Danmark rummer solide fordele for brugerne, mener direktør Michael Holm

Region Hovedstaden om amerikanske medarbejderes adgang til sundhedsdata: “Det er en nødvendighed”

Sundhedspersonale skal hente ukrypteret data fra gamle systemer: Giver risiko for, at data bruges forkert

Historien om mit brækkede ben og de gamle systemer: "Bevogt den med dit liv," sagde lægen om den cd med mine data, som jeg fik udleveret

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job