Den amerikanske regering sætter krav til, hvem der må handle med Huawei

Den amerikanske myndigheder skal fremover forhåndsgodkende amerikanske virksomheders handler med den kinesiske telegigant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske regering vil fremover forhåndsgodkende, hvilke amerikanske virksomheder der må handle med den kinesiske telegigant Huawei.

En godkendelse vil afhænge af, hvorvidt den amerikanske stat vurderer at en handel ikke udgør en risiko for den nationale sikkerhed. Det oplyser den amerikanske handelsminister Wilbur Ross, uden dog at præcisere hvilke produkter, der vil blive tilladt, skriver Reuters.

Særligt Huaweis 5G-udstyr og infrastruktur har været i den amerikanske regerings søgelys, med flere varsler og forbud til teleselskaber både i USA og hos dets allierede mod at benytte Huaweis teknologi.

Sidst i juni måned åbnede den amerikanske præsident Donald Trump igen op for, at amerikanske virksomheder kunne handle med Huawei, efter flere ugers sortlistning af selskabet.

Huawei vil dog forblive på den såkaldte ’entity’ liste hos de amerikanske myndigheder, hvor virksomheder skal bevise, at de ikke udgør nogen sikkerhedsmæssig trussel før de må handle med amerikanske virksomheder.

Opblødningen af kravene kom efter G20 topmødet sidst i juni hvor både Kinas og USA’s regeringsledere tørnede sammen.

De amerikanske myndigheder sortlistede i maj måned flere kinesiske virksomheder, herunder Huawei, af hensyn til den amerikanske nationale sikkerhed. Myndighederne har samtidig gentagne gange anklage Huawei for at bryde med amerikanske intellektuelt ophav samt for at bryde sanktionerne mod det Iranske styre. Huawei har afvist samtlige amklager.

Læs også: Trump lemper på Huawei-sanktioner: Handel kan komme igang igen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura