Den amerikanske regering sætter krav til, hvem der må handle med Huawei

Den amerikanske myndigheder skal fremover forhåndsgodkende amerikanske virksomheders handler med den kinesiske telegigant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske regering vil fremover forhåndsgodkende, hvilke amerikanske virksomheder der må handle med den kinesiske telegigant Huawei.

En godkendelse vil afhænge af, hvorvidt den amerikanske stat vurderer at en handel ikke udgør en risiko for den nationale sikkerhed. Det oplyser den amerikanske handelsminister Wilbur Ross, uden dog at præcisere hvilke produkter, der vil blive tilladt, skriver Reuters.

Særligt Huaweis 5G-udstyr og infrastruktur har været i den amerikanske regerings søgelys, med flere varsler og forbud til teleselskaber både i USA og hos dets allierede mod at benytte Huaweis teknologi.

Sidst i juni måned åbnede den amerikanske præsident Donald Trump igen op for, at amerikanske virksomheder kunne handle med Huawei, efter flere ugers sortlistning af selskabet.

Huawei vil dog forblive på den såkaldte ’entity’ liste hos de amerikanske myndigheder, hvor virksomheder skal bevise, at de ikke udgør nogen sikkerhedsmæssig trussel før de må handle med amerikanske virksomheder.

Opblødningen af kravene kom efter G20 topmødet sidst i juni hvor både Kinas og USA’s regeringsledere tørnede sammen.

De amerikanske myndigheder sortlistede i maj måned flere kinesiske virksomheder, herunder Huawei, af hensyn til den amerikanske nationale sikkerhed. Myndighederne har samtidig gentagne gange anklage Huawei for at bryde med amerikanske intellektuelt ophav samt for at bryde sanktionerne mod det Iranske styre. Huawei har afvist samtlige amklager.

Læs også: Trump lemper på Huawei-sanktioner: Handel kan komme igang igen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job