Verdensberømt it-sikkerhedsfirma på vej mod børsnotering i milliard-klassen

It-sikkerhedselskabet McAfee er på vej mod at blive børsnoteret igen, efter selskabet blev købt ud af markedet i 2011.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Det kendte it-sikkerhedsselskab McAfee er på vej mod en børsnotering og kan derfor stille sig ind i række af selskaber, der for tiden strømmer ind på børserne, skriver Wall Street Journal.

Ifølge avisen holder McAfee og selskabet ejere - kapitalfondene TPG og Thoma Bravo samt Intel - for tiden møder med forskellige banker og rådgivere for at drøfte mulighederne for børsnotering, som meget vel vil kunne finde sted inden nytår.

TPG overtog for et par år siden 51 procent af McAfee fra Intel, som købte McAfee i 2011 for 7,5 milliarder dollar og afnoterede selskabet, der ellers blev børsnoteret i 1999.

Det kan du læse mere om her: Intel sælger kontrollen over McAfee - har ikke brug for selskabet længere

Med TPG’s køb blev McAfee prissat til 2,15 milliarder dollar, så tabet har for Intel været til at føle på.

Ifølge Wall Street Journal vil en børsnotering af McAfee sandsynligvis prisfastsætte selskabets værdi i omegnen af fem milliarder dollar.

Noteringen vil desuden kunne indbringe ejerne mindst en milliard dollar.

Ifølge avisen har McAfees ejere også overvejet at sælge selskabet i et regulært frasalg, og denne mulighed arbejdes der fortsat på.

McAfee blev etableret i 1980’erne af den flamboyante it-mand John McAfee, der forlod selskabet endegyldigt i 1994.

Han har siden levet et ret turbulent liv, hvor han blandt andet har været eftersøgt for mod.

Det kan du læse mere om her: Skræmmende dokumentarfilm fremstiller berømt it-sikkerhedsekspert som skingrende sindsyg og farlig

Læs også:

Kendt it-mand har afsløret den mystiske bitcoin-stifter Satoshi Nakamoto: Han er i live og bor i USA

McAfee eftersøgt for mord efter lang tids nedtur

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S