Telebranchens nye vagtværn mod hackere skal kun bestå af to mand: “Branchen gør meget mere selv end eksempelvis sundhedssektoren, hvor man ikke har den samme grad af modenhed”

Der skal ikke være mere end to mand, der sikrer de danske televirksomheder mod hackere. Men det er ikke noget problem, mener chef for DKCert, Henrik Larsen. “De 12 selskaber er alle sammen store, eksisterende erhvervsvirksomheder i konkurrence med hinanden som hver især har en sikkerhedsorganisation.”

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor DKCert ikke mener, det er et problem, at der kun er to mand i telesektorens cyberenhed
  • Læs hvordan den nye cyberenhed skal beskytte danske televirksomheder mod hackere
836
4:15 min
Fem enheder har fået ansvaret for at sikre den allermest sårbare danske infrastruktur.

Det danske telesektor er én af de fem og i fremtiden bliver det DKCert, der skal sikre, at hackere ikke får held med at lukke ned for den danske teleinfrastruktur.

Men indtil nu har DKCert primært haft til opgave at sikre de danske universiteter. Det bekymrer dog ikke Henrik Larsen, chef for DKCert.

“Vi har beskæftiget os med andet end universitetssektoren. Vi har blandt andet lavet undersøgelser af

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen