Telebranchens nye vagtværn mod hackere skal kun bestå af to mand: “Branchen gør meget mere selv end eksempelvis sundhedssektoren, hvor man ikke har den samme grad af modenhed”

Der skal ikke være mere end to mand, der sikrer de danske televirksomheder mod hackere. Men det er ikke noget problem, mener chef for DKCert, Henrik Larsen. “De 12 selskaber er alle sammen store, eksisterende erhvervsvirksomheder i konkurrence med hinanden som hver især har en sikkerhedsorganisation.”

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor DKCert ikke mener, det er et problem, at der kun er to mand i telesektorens cyberenhed
  • Læs hvordan den nye cyberenhed skal beskytte danske televirksomheder mod hackere
836
4:15 min
Fem enheder har fået ansvaret for at sikre den allermest sårbare danske infrastruktur.

Det danske telesektor er én af de fem og i fremtiden bliver det DKCert, der skal sikre, at hackere ikke får held med at lukke ned for den danske teleinfrastruktur.

Men indtil nu har DKCert primært haft til opgave at sikre de danske universiteter. Det bekymrer dog ikke Henrik Larsen, chef for DKCert.

“Vi har beskæftiget os med andet end universitetssektoren. Vi har blandt andet lavet undersøgelser af

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S