Telebranchens nye vagtværn mod hackere skal kun bestå af to mand: “Branchen gør meget mere selv end eksempelvis sundhedssektoren, hvor man ikke har den samme grad af modenhed”

Der skal ikke være mere end to mand, der sikrer de danske televirksomheder mod hackere. Men det er ikke noget problem, mener chef for DKCert, Henrik Larsen. “De 12 selskaber er alle sammen store, eksisterende erhvervsvirksomheder i konkurrence med hinanden som hver især har en sikkerhedsorganisation.”

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor DKCert ikke mener, det er et problem, at der kun er to mand i telesektorens cyberenhed
  • Læs hvordan den nye cyberenhed skal beskytte danske televirksomheder mod hackere
836
4:15 min
Fem enheder har fået ansvaret for at sikre den allermest sårbare danske infrastruktur.

Det danske telesektor er én af de fem og i fremtiden bliver det DKCert, der skal sikre, at hackere ikke får held med at lukke ned for den danske teleinfrastruktur.

Men indtil nu har DKCert primært haft til opgave at sikre de danske universiteter. Det bekymrer dog ikke Henrik Larsen, chef for DKCert.

“Vi har beskæftiget os med andet end universitetssektoren. Vi har blandt andet lavet undersøgelser af

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S