Telebranchens nye vagtværn mod hackere skal kun bestå af to mand: “Branchen gør meget mere selv end eksempelvis sundhedssektoren, hvor man ikke har den samme grad af modenhed”

Der skal ikke være mere end to mand, der sikrer de danske televirksomheder mod hackere. Men det er ikke noget problem, mener chef for DKCert, Henrik Larsen. “De 12 selskaber er alle sammen store, eksisterende erhvervsvirksomheder i konkurrence med hinanden som hver især har en sikkerhedsorganisation.”

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor DKCert ikke mener, det er et problem, at der kun er to mand i telesektorens cyberenhed
  • Læs hvordan den nye cyberenhed skal beskytte danske televirksomheder mod hackere
836
4:15 min
Fem enheder har fået ansvaret for at sikre den allermest sårbare danske infrastruktur.

Det danske telesektor er én af de fem og i fremtiden bliver det DKCert, der skal sikre, at hackere ikke får held med at lukke ned for den danske teleinfrastruktur.

Men indtil nu har DKCert primært haft til opgave at sikre de danske universiteter. Det bekymrer dog ikke Henrik Larsen, chef for DKCert.

“Vi har beskæftiget os med andet end universitetssektoren. Vi har blandt andet lavet undersøgelser af

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S