Telebranchens nye vagtværn mod hackere skal kun bestå af to mand: “Branchen gør meget mere selv end eksempelvis sundhedssektoren, hvor man ikke har den samme grad af modenhed”

Der skal ikke være mere end to mand, der sikrer de danske televirksomheder mod hackere. Men det er ikke noget problem, mener chef for DKCert, Henrik Larsen. “De 12 selskaber er alle sammen store, eksisterende erhvervsvirksomheder i konkurrence med hinanden som hver især har en sikkerhedsorganisation.”

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor DKCert ikke mener, det er et problem, at der kun er to mand i telesektorens cyberenhed
  • Læs hvordan den nye cyberenhed skal beskytte danske televirksomheder mod hackere
836
4:15 min
Fem enheder har fået ansvaret for at sikre den allermest sårbare danske infrastruktur.

Det danske telesektor er én af de fem og i fremtiden bliver det DKCert, der skal sikre, at hackere ikke får held med at lukke ned for den danske teleinfrastruktur.

Men indtil nu har DKCert primært haft til opgave at sikre de danske universiteter. Det bekymrer dog ikke Henrik Larsen, chef for DKCert.

“Vi har beskæftiget os med andet end universitetssektoren. Vi har blandt andet lavet undersøgelser af

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS