Microsoft venter utålmodigt på retningslinjer om udflytning af data fra staten: "Vi er ærgerlige over, at listen ikke er kommet endnu. 13 til 14 måneder er alt for lang tid at vente"

Interview: Mere end 13 måneder efter den famøse krigsregel blev ændret, har Justitsministeriet stadig ikke offentliggjort de retningslinjer, der skal følge med loven. Det ærgrer Microsoft, der også drømmer om national cloud first-strategi i Danmark. "Det skal sikre, at udgangspunktet for alle offentlige løsninger er, at der skal bruges cloud," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Microsoft Danmark vil have Justitsministeriet til at offentliggøre retningslinjerne for krigsreglen
  • Indblik i hvorfor Ole Kjeldsen ønsker, at Digitaliseringsstyrelsen skal vedtage en cloud first-strategi
  • Find ud af Microsofts holdning til Datatilsynets retningslinjer
  • Bliv klogere på Microsofts forventninger til Justitsministeriets krigsregelsliste
  • Indsigt i hvorfor Ole Kjeldsen blev overrasket over, at Digital Post-systemet er underlagt den nye krigsregel
1.874
9:30 min
Microsoft melder sig nu også i det efterhånden lange kor af virksomheder og organisationer, der utålmodigt venter på Justitsministeriets retningslinjer for den nye krigsregel.

Krigsreglen regulerer hvilke it-systemer, der af hensyn til Danmarks sikkerhed ikke må forlade Danmark, og reglen blev ændret 25. maj 2018.

Problemet er bare, at den nye fortolkning af reglen er afhængig af Justitsministeriets liste med systemer, der er omfattet er loven.

Den er stadig ikke offentliggjort mere end 13 måneder efter, loven blev ændret.

Den ventetid har været alt for lang, ifølge Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job