Microsoft venter utålmodigt på retningslinjer om udflytning af data fra staten: "Vi er ærgerlige over, at listen ikke er kommet endnu. 13 til 14 måneder er alt for lang tid at vente"

Interview: Mere end 13 måneder efter den famøse krigsregel blev ændret, har Justitsministeriet stadig ikke offentliggjort de retningslinjer, der skal følge med loven. Det ærgrer Microsoft, der også drømmer om national cloud first-strategi i Danmark. "Det skal sikre, at udgangspunktet for alle offentlige løsninger er, at der skal bruges cloud," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Microsoft Danmark vil have Justitsministeriet til at offentliggøre retningslinjerne for krigsreglen
  • Indblik i hvorfor Ole Kjeldsen ønsker, at Digitaliseringsstyrelsen skal vedtage en cloud first-strategi
  • Find ud af Microsofts holdning til Datatilsynets retningslinjer
  • Bliv klogere på Microsofts forventninger til Justitsministeriets krigsregelsliste
  • Indsigt i hvorfor Ole Kjeldsen blev overrasket over, at Digital Post-systemet er underlagt den nye krigsregel
1.874
9:30 min
Microsoft melder sig nu også i det efterhånden lange kor af virksomheder og organisationer, der utålmodigt venter på Justitsministeriets retningslinjer for den nye krigsregel.

Krigsreglen regulerer hvilke it-systemer, der af hensyn til Danmarks sikkerhed ikke må forlade Danmark, og reglen blev ændret 25. maj 2018.

Problemet er bare, at den nye fortolkning af reglen er afhængig af Justitsministeriets liste med systemer, der er omfattet er loven.

Den er stadig ikke offentliggjort mere end 13 måneder efter, loven blev ændret.

Den ventetid har været alt for lang, ifølge Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect