Microsoft venter utålmodigt på retningslinjer om udflytning af data fra staten: "Vi er ærgerlige over, at listen ikke er kommet endnu. 13 til 14 måneder er alt for lang tid at vente"

Interview: Mere end 13 måneder efter den famøse krigsregel blev ændret, har Justitsministeriet stadig ikke offentliggjort de retningslinjer, der skal følge med loven. Det ærgrer Microsoft, der også drømmer om national cloud first-strategi i Danmark. "Det skal sikre, at udgangspunktet for alle offentlige løsninger er, at der skal bruges cloud," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Microsoft Danmark vil have Justitsministeriet til at offentliggøre retningslinjerne for krigsreglen
  • Indblik i hvorfor Ole Kjeldsen ønsker, at Digitaliseringsstyrelsen skal vedtage en cloud first-strategi
  • Find ud af Microsofts holdning til Datatilsynets retningslinjer
  • Bliv klogere på Microsofts forventninger til Justitsministeriets krigsregelsliste
  • Indsigt i hvorfor Ole Kjeldsen blev overrasket over, at Digital Post-systemet er underlagt den nye krigsregel
1.874
9:30 min
Microsoft melder sig nu også i det efterhånden lange kor af virksomheder og organisationer, der utålmodigt venter på Justitsministeriets retningslinjer for den nye krigsregel.

Krigsreglen regulerer hvilke it-systemer, der af hensyn til Danmarks sikkerhed ikke må forlade Danmark, og reglen blev ændret 25. maj 2018.

Problemet er bare, at den nye fortolkning af reglen er afhængig af Justitsministeriets liste med systemer, der er omfattet er loven.

Den er stadig ikke offentliggjort mere end 13 måneder efter, loven blev ændret.

Den ventetid har været alt for lang, ifølge Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S