Microsoft venter utålmodigt på retningslinjer om udflytning af data fra staten: "Vi er ærgerlige over, at listen ikke er kommet endnu. 13 til 14 måneder er alt for lang tid at vente"

Interview: Mere end 13 måneder efter den famøse krigsregel blev ændret, har Justitsministeriet stadig ikke offentliggjort de retningslinjer, der skal følge med loven. Det ærgrer Microsoft, der også drømmer om national cloud first-strategi i Danmark. "Det skal sikre, at udgangspunktet for alle offentlige løsninger er, at der skal bruges cloud," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Microsoft Danmark vil have Justitsministeriet til at offentliggøre retningslinjerne for krigsreglen
  • Indblik i hvorfor Ole Kjeldsen ønsker, at Digitaliseringsstyrelsen skal vedtage en cloud first-strategi
  • Find ud af Microsofts holdning til Datatilsynets retningslinjer
  • Bliv klogere på Microsofts forventninger til Justitsministeriets krigsregelsliste
  • Indsigt i hvorfor Ole Kjeldsen blev overrasket over, at Digital Post-systemet er underlagt den nye krigsregel
1.874
9:30 min
Microsoft melder sig nu også i det efterhånden lange kor af virksomheder og organisationer, der utålmodigt venter på Justitsministeriets retningslinjer for den nye krigsregel.

Krigsreglen regulerer hvilke it-systemer, der af hensyn til Danmarks sikkerhed ikke må forlade Danmark, og reglen blev ændret 25. maj 2018.

Problemet er bare, at den nye fortolkning af reglen er afhængig af Justitsministeriets liste med systemer, der er omfattet er loven.

Den er stadig ikke offentliggjort mere end 13 måneder efter, loven blev ændret.

Den ventetid har været alt for lang, ifølge Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura