Microsoft venter utålmodigt på retningslinjer om udflytning af data fra staten: "Vi er ærgerlige over, at listen ikke er kommet endnu. 13 til 14 måneder er alt for lang tid at vente"

Interview: Mere end 13 måneder efter den famøse krigsregel blev ændret, har Justitsministeriet stadig ikke offentliggjort de retningslinjer, der skal følge med loven. Det ærgrer Microsoft, der også drømmer om national cloud first-strategi i Danmark. "Det skal sikre, at udgangspunktet for alle offentlige løsninger er, at der skal bruges cloud," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Microsoft Danmark vil have Justitsministeriet til at offentliggøre retningslinjerne for krigsreglen
  • Indblik i hvorfor Ole Kjeldsen ønsker, at Digitaliseringsstyrelsen skal vedtage en cloud first-strategi
  • Find ud af Microsofts holdning til Datatilsynets retningslinjer
  • Bliv klogere på Microsofts forventninger til Justitsministeriets krigsregelsliste
  • Indsigt i hvorfor Ole Kjeldsen blev overrasket over, at Digital Post-systemet er underlagt den nye krigsregel
1.874
9:30 min
Microsoft melder sig nu også i det efterhånden lange kor af virksomheder og organisationer, der utålmodigt venter på Justitsministeriets retningslinjer for den nye krigsregel.

Krigsreglen regulerer hvilke it-systemer, der af hensyn til Danmarks sikkerhed ikke må forlade Danmark, og reglen blev ændret 25. maj 2018.

Problemet er bare, at den nye fortolkning af reglen er afhængig af Justitsministeriets liste med systemer, der er omfattet er loven.

Den er stadig ikke offentliggjort mere end 13 måneder efter, loven blev ændret.

Den ventetid har været alt for lang, ifølge Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job