Atea-boss vil have mere gang i den danske forretning efter underskud: "Jeg har to ambitioner og forventninger til mine danske kolleger"

Interview: Der skal mere turbo på den danske forretning, hvis det skal leve op til koncernchef Steinar Sønstebys ambitioner. "Den danske forretning skal udgøre 30 procent af Atea i løbet af de næste par år," lyder det fra den norske topdirektør.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs reaktionen på endnu et underskud for den danske forretning fra Ateas norske koncernchef
  • Her er koncernchefens vurdering af det danske regnskab
  • Atea-bossens svar på, om der skal være yderligere reduktioner hos Atea Danmark
  • Det forventer topdirektøren sig af sine danske kollegaer
1.684
8:30 min
Atea i Danmark er kommet ud af andet kvartal af 2019 med et minus på 30 millioner kroner på bundlinjen.

Det viser selskabets netop offentliggjorte kvartals-regnskab, som du kan læse mere om her: Atea Danmark har tabt 30 millioner kroner i de seneste tre måneder: Se det nye regnskab her.

Omsætningen for Atea Danmark ligger fladt i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, i det den i andet kvartal lander på 1,8 milliarder kroner.

Det ser Atea Danmark selv som udtryk for, at selskabet er på vej i den rigtige retning.

Ateas danske direktør, Morten Felding, er taget på sommerferie, og vil derfor ikke svare på Computerworlds spørgsmål.

Den norske koncernchef for hele Atea, Steinar Sønsterby, har dog stadig sin sommerferie til gode, hvorfor Computerworld ringende ham for at få hans syn på det danske regnskab.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen