Dansk Falck-CIO outsourcer 1.200 servere og 1.000 applikationer på 14 måneder: "Det stod værre til, end vi regnede med"

Interview: Bo Bendsen outsourcer Falcks it-infrastruktur på 14 måneder, men projektet har mødt flere bump på vejen. Alle it-folk i England forsvandt, og selskabets planer om at øge mængden af systemer i skyen blev udskudt. "Vi havde en ide om, at vi havde lidt mere end 400 applikationer, der skulle flyttes ind i HCL's datacentre, men nu er vi nået op omkring 1.000 applikationer," lyder det fra Falck-CIO'en. Læs mere om udfordringerne her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Jacob Scholdader)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Falcks danske CIO outsourcer 1.200 servere og 1.000 applikationer på 14 måneder
  • Læs om udfordringerne i projektet
  • Bliv klogere på hvordan man håndterer pludselig at stå uden it-folk i England
  • Find ud af hvorfor Falck har måtte udskyde selskabets cloud-planer
  • Indsigt i hvordan Bo Bendsen vil nedbringe antallet af Falck-applikationer markant over de kommende år
1.558
8 min
1. juli fejrede Falck-CIO Bo Bendsen et års jubilæum, efter han i 2018 overtog stillingen fra forgængeren Torben Ruberg.

Men det var ikke kun titlen, Bo Bendsen overtog.

Han overtog også opgaven med at eksekvere Falck-ledelsens nye kurs.

Han skulle strømline og modernisere hele den danske redningskoncerns globale it-infrastruktur.

Umiddelbart før Bo Bendsen tiltrådte i stillingen, var det blevet besluttet at outsource hele koncernens it-infrastruktur på tværs af omkring 30 lande til HCL.

Den bundne opgave for Bo Bendsen var derfor at flytte tusindvis af servere og applikationer fra Falck til den indiske it-kæmpe hurtigst muligt.

Nu fortæller Bo Bendsen til Computerworld, hvordan han har grebet opgaven an det første år, hvor det stod værre til end han forventede.

Annonce

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S