Dansk Falck-CIO outsourcer 1.200 servere og 1.000 applikationer på 14 måneder: "Det stod værre til, end vi regnede med"

Interview: Bo Bendsen outsourcer Falcks it-infrastruktur på 14 måneder, men projektet har mødt flere bump på vejen. Alle it-folk i England forsvandt, og selskabets planer om at øge mængden af systemer i skyen blev udskudt. "Vi havde en ide om, at vi havde lidt mere end 400 applikationer, der skulle flyttes ind i HCL's datacentre, men nu er vi nået op omkring 1.000 applikationer," lyder det fra Falck-CIO'en. Læs mere om udfordringerne her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Jacob Scholdader)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Falcks danske CIO outsourcer 1.200 servere og 1.000 applikationer på 14 måneder
  • Læs om udfordringerne i projektet
  • Bliv klogere på hvordan man håndterer pludselig at stå uden it-folk i England
  • Find ud af hvorfor Falck har måtte udskyde selskabets cloud-planer
  • Indsigt i hvordan Bo Bendsen vil nedbringe antallet af Falck-applikationer markant over de kommende år
1.558
8 min
1. juli fejrede Falck-CIO Bo Bendsen et års jubilæum, efter han i 2018 overtog stillingen fra forgængeren Torben Ruberg.

Men det var ikke kun titlen, Bo Bendsen overtog.

Han overtog også opgaven med at eksekvere Falck-ledelsens nye kurs.

Han skulle strømline og modernisere hele den danske redningskoncerns globale it-infrastruktur.

Umiddelbart før Bo Bendsen tiltrådte i stillingen, var det blevet besluttet at outsource hele koncernens it-infrastruktur på tværs af omkring 30 lande til HCL.

Den bundne opgave for Bo Bendsen var derfor at flytte tusindvis af servere og applikationer fra Falck til den indiske it-kæmpe hurtigst muligt.

Nu fortæller Bo Bendsen til Computerworld, hvordan han har grebet opgaven an det første år, hvor det stod værre til end han forventede.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S