Elon Musks nye satsning ligner ren science-fiction: Styr telefonen og computere med tankens kraft

Elon Musk investerer massivt i start-up'en Neuralink. Nu viser selskabet, hvordan deres vilde produktplaner ser ud.

Artikel top billede

Den amerikanske rigmand og tech-iværksætter Elon Musk giver denne uge en indsigt i de science-fiction lignende planer for det i 2016-grundlagte selskab Neuralink.

Til The New York Times forklarer selskabets direktør, Max Hodak, hvordan planen er at lave et interface mellem elektroder boret direkte ind i hjernen til eksterne enheder såsom smartphones eller computere.

Virksomheden har allerede afprøvet konceptet på rotter og vil snart søge om tilladelse til at indlede kliniske forsøg på mennesker i andet kvartal 2020 ved de amerikanske myndigheder (FDA).

Den nuværende løsning er fortsat i udviklingsstadiet, men er ifølge selskabet ti gange mere effektiv end den nuværende generation af sensorer, skriver Bloomberg.

Styr musen eller mobilen med tankens kraft

I første ombæring er løsningen tiltænkt paralyserede patienter og vil kræve, at der bores et hul på otte millimeter ind til hjernen. På sigt vil laserkirurgi gøre indgrebet mere skånsomt, meddeler selskabet.

Implantatet installeres af en særligt designet robot, der via 24 mikrometer små nåle syr blot fire til seks mikrometer tråde fast til udvalgte neuroner i hjernen.

Med tre til fire af de sensorer indopereret under skallen, kan disse sluttes til en wearable computer døbt Link, som vil sidde bag øret, ligesom et høreapparat.

De første brugsscenarier vil være at styre en dedikeret app på mobilen eller at styre en mus eller tastatur på en pc.

Neuralink indrømmer selv overfor The New York Times, at der er lang tid til, at selskabet vil være klar med en kommerciel løsning baseret på den science-fiction lignende teknologi.

Se også: Indsigt: Elon Musk lover revolutionerende ny selvkørende Tesla - men er der rent faktisk en fuldt selvkørende bil på vej?

Lange udsigter

Teknologien har mange udfordringer endnu, noterer Bloomberg, som skriver hvordan hjernen og kroppens immunforsvar aktivt forsøger at udstede fremmedlegemerne og danner arvæv omkring dem. En respons der forringer eller forhindrer en hjerne-maskine interface evne til at fungere.

På sigt er ambitionen at skabe en symbiose mellem hjernen og kunstig intelligens, fortalte Elon Musk ved et presseevent tirsdag 16. juli.

Elon Musk har investeret omkring 100 millioner dollar svarende til godt 650 millioner kroner i Neuralink. Selskabet tæller i dag omkring 100 ansatte.

Se også: Er Teslas Elon Musk gal eller genial? Her er hans vildeste ideer

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S