Russisk efterretningstjeneste udsat for historisk stor datalæk

Over 7,5 terabyte data er blevet lænset fra den russiske efterretningstjeneste FSB.

Artikel top billede

De russiske efterretningstjenester har igennem forrige uge været udsat for den største læk af data i tjenestens historie, skriver amerikanske Forbes.

En hacker-gruppering kaldet 0v1ru$ har lænset landets sikkerhedstjeneste, FSB, for i alt 7,5 terabyte data fra en væsentlig underleverandør lyder det.

FSB er den russiske pendant til det amerikanske forbundspoliti FBI eller politiets efterretningstjeneste og blev under sovjettiden kendt som det berygtede KGB.

Hacker-gruppen meddelte 13. juli, at man have tvunget sig adgang til FSB-underleverandør SyTechs systemer, hvor selskabets hjemmeside blev ændret, for at dokumentere angrebet.

De lænsede data er efterfølgende blevet delt med den større hacker-gruppering Digital Revolution samt udvalgte medier kloden over.

Se også: Den virale app-sensation Faceapp ramt af hård privacy-kritik: Afviser at overføre data til Rusland

Vil bryde Tor-netværket

Af de lækkede data fremgår det, at den russiske efterretningstjeneste har flere dataindsamlingsprojekt i værk.

Her fremgår det hvordan tjenesten arbejder med målstyret dataprofilering af personner ud fra sociale medier samt at de-anonymisere den krypterede Tor-browser.

Dertil kommer oplysninger om, hvordan Rusland vil kreere et alternativ til world wide web internettet, givetvis for at kunne delvist afkoble sig fra det verdensomspændende netværk.

Britiske BBC, som har fået adgang til dataene, skriver at ingen statshemmeligheder er blevet kompromitteret i lækken.

Forbes skriver, at de lækkede oplysninger ikke rummer oplysninger som øvrige efterretningstjenester ikke er informeret om. At lækken kan ske, og dets omfang, er dog af bemærkelsesværdig karakter.

Den russiske efterretningstjeneste har ikke kommenteret datalækagen.

Læs også: Rusland vil slukke for internettet i hele landet i stor test

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse