Bulgarsk kæmpehack: Et helt lands skatteoplysninger flagrer nu omkring på nettet

De bulgarske skattemyndigheder er blevet lænset for skatteborgernes personfølsomme oplysninger.

Artikel top billede

Mere end fem millioner bulgarer svarende til næsten hele landets voksne befolkning har fået deres skatteoplysninger hacket.

De mange millioner brugeroplysninger er blevet lænset fra landets digitaliserede skattesystem (NRA) og florerer nu på internettet på diverse hacker-foraer, skriver The Inquirer.

I alt 10,7 gigabyte filer med personlige og økonomiske data om de berørte bulgarere er blevet delt af en hacker under navnet ’Instakilla’.

Kun omkring halvdelen af de lækkede data er at finde blandt de åbent tilgængelige filer, skriver mediet.

”Vi er vrede. Informationerne er frit tilgængelige til alle og enhver. Rigtig, rigtig mange mennesker i Bulgarien har nu fat i de filer, og jeg tror ikke kun, at det er bulgarere, der er berørt,” fortæller bulgarsk politisk analytiker Asen Genov til CNN.

Han pointerer overfor mediet, at det kræver stor it-teknisk kyndighed at finde frem til og downloade filerne.

I sin første officielle udmelding, vurderede de bulgarske skattemyndigheder, at tre procent af landets borgere er blevet berørt.

Siden er estimatet blevet opjusteret til 70 procent.

En 20-årig mand blev sidste uge varetægtfængslet af de bulgarske myndigheder for sin potentielle involvering i sagen. Han blev senere løsladt under kaution, mens flere anklager mod ham blev droppet.

Læs også: Russisk efterretningstjeneste udsat for historisk stort datalæk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura