Bulgarsk kæmpehack: Et helt lands skatteoplysninger flagrer nu omkring på nettet

De bulgarske skattemyndigheder er blevet lænset for skatteborgernes personfølsomme oplysninger.

Artikel top billede

Mere end fem millioner bulgarer svarende til næsten hele landets voksne befolkning har fået deres skatteoplysninger hacket.

De mange millioner brugeroplysninger er blevet lænset fra landets digitaliserede skattesystem (NRA) og florerer nu på internettet på diverse hacker-foraer, skriver The Inquirer.

I alt 10,7 gigabyte filer med personlige og økonomiske data om de berørte bulgarere er blevet delt af en hacker under navnet ’Instakilla’.

Kun omkring halvdelen af de lækkede data er at finde blandt de åbent tilgængelige filer, skriver mediet.

”Vi er vrede. Informationerne er frit tilgængelige til alle og enhver. Rigtig, rigtig mange mennesker i Bulgarien har nu fat i de filer, og jeg tror ikke kun, at det er bulgarere, der er berørt,” fortæller bulgarsk politisk analytiker Asen Genov til CNN.

Han pointerer overfor mediet, at det kræver stor it-teknisk kyndighed at finde frem til og downloade filerne.

I sin første officielle udmelding, vurderede de bulgarske skattemyndigheder, at tre procent af landets borgere er blevet berørt.

Siden er estimatet blevet opjusteret til 70 procent.

En 20-årig mand blev sidste uge varetægtfængslet af de bulgarske myndigheder for sin potentielle involvering i sagen. Han blev senere løsladt under kaution, mens flere anklager mod ham blev droppet.

Læs også: Russisk efterretningstjeneste udsat for historisk stort datalæk

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics