Bulgarsk kæmpehack: Et helt lands skatteoplysninger flagrer nu omkring på nettet

De bulgarske skattemyndigheder er blevet lænset for skatteborgernes personfølsomme oplysninger.

Artikel top billede

Mere end fem millioner bulgarer svarende til næsten hele landets voksne befolkning har fået deres skatteoplysninger hacket.

De mange millioner brugeroplysninger er blevet lænset fra landets digitaliserede skattesystem (NRA) og florerer nu på internettet på diverse hacker-foraer, skriver The Inquirer.

I alt 10,7 gigabyte filer med personlige og økonomiske data om de berørte bulgarere er blevet delt af en hacker under navnet ’Instakilla’.

Kun omkring halvdelen af de lækkede data er at finde blandt de åbent tilgængelige filer, skriver mediet.

”Vi er vrede. Informationerne er frit tilgængelige til alle og enhver. Rigtig, rigtig mange mennesker i Bulgarien har nu fat i de filer, og jeg tror ikke kun, at det er bulgarere, der er berørt,” fortæller bulgarsk politisk analytiker Asen Genov til CNN.

Han pointerer overfor mediet, at det kræver stor it-teknisk kyndighed at finde frem til og downloade filerne.

I sin første officielle udmelding, vurderede de bulgarske skattemyndigheder, at tre procent af landets borgere er blevet berørt.

Siden er estimatet blevet opjusteret til 70 procent.

En 20-årig mand blev sidste uge varetægtfængslet af de bulgarske myndigheder for sin potentielle involvering i sagen. Han blev senere løsladt under kaution, mens flere anklager mod ham blev droppet.

Læs også: Russisk efterretningstjeneste udsat for historisk stort datalæk

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job