Milliardaftale mellem Apple og Intel under opsejling: Apple vil opkøbe Intels modem-forretning

Intels 5G-teknologi er blevet yderst interessant for Apple efter, at selskabet indgik forlig med modem-giganten Qualcomm.

Artikel top billede

Apple er ifølge The Wall Street Journal tæt på at lande en aftale med chip-giganten Intel for omkring en milliard dollar, eller godt 6,6 milliarder kroner.

Med i handlen vil Apple få Intels 5G-modem teknologi, et område hvor Intel for nyligt kastede håndklædet i ringen i kapløbet med giganterne Qualcomm og Huawei.

Intel har siden 2018 været Apples eneleverandør når det gælder mobilmodems med de aldrende 3G- og 4G-standarder ombord.

For Apple har Intels 5G-modemteknologi skærpet interesse, efter selskabet i foråret indgik et forlig med Qualcomm, som blandt andet betyder, at Apple er presset til at anvende Qualcomms modems i selskabets kommende 5G-iPhones.

Intel CEO, Bob Swan, understregede, at 5G-forretningen blev syltet som en direkte konsekvens af Apples forlig med Qualcomm. Uden Apple som storkunder, så Intels administrerende ikke nogen fremtidig 5G-forretning for selskabet, lød beskeden dengang.

Se også: Intel dropper 5G-chip: Trækker sig helt ud efter Apple-forlig

Apple har ifølge The Information kastet sig ud i at udvikle deres egne modems siden 2018 – bestræbelser som ifølge mediet vil tage op til tre år, før de kunne udmunde i et konkurrencedygtigt produkt.

Et opkøb af Intels mobilteknologi vil derfor give Apple lejlighed til at fremskynde 5G-udrulningen i selskabets iPhone- og iPad-portefølje. Den første iPhone med 5G ombord forventes at være klar i 2020.

Læs også: Apple og Qualcomm indgår forlig i kæmpestrid: Apple føjer sig og indvilger i at betale - nu er vejen banet for 5G-iPhone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S