Apple og Qualcomm indgår forlig i kæmpestrid: Apple føjer sig og indvilger i at betale - nu er vejen banet for 5G-iPhone

Apple og Qualcomm har indgået overraskende forlig i kæmpe-batalje om rettigheder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Dårligt nok er den længe ventede retssag mellem Apple og Qualcomm kommet i gang, før sagen er slut.

De to selskaber meddeler nu ganske overraskende, at de har indgået forlig i kæmpebataljen, som nu lukkes ned med en aftale mellem de to parter.

Den betyder, at begge selskaber dropper alle krav i sagen mod hinanden og dybest set fører deres forhold tilbage til det punkt, hvor det var, inden sagen tog sin begyndelse i 2017.

I sagen har Apple bedyret, at chip-producenten Qualcomm har udnyttet sin markedsposition som hovedleverandør til Apple til at opkræve for høje priser for chip og licenser.

Ifølge Apple har ‘Qualcomm udnyttet sit monopol [...] til at fastsætte unfair priser, skade konkurrencen og dikterer vilkår over for nogle af verdens største og mest magtfulde virksomheder,” som det hedder.

Apple skal til lommerne

Men nu er det altså slut.

Forliget betyder, at Apple skal til lommerne.

Selskabet har således indvilget i at betale et engangsbeløb til Qualcomm i forbindelse med forliget, ligesom Apple fremover løbende skal betale royalties til Qualcomm.

Både Apple og Qualcomm har udsendt pressemeddelelser om forliget, men det er ifølge vores amerikanske nyhedsbureau ‘svært at finde mange gode nyheder for Apple’ i forliget.

For forliget betyder, at Qualcomm beholder Apple som kunde og samtidig fremover vil modtage yderligere betaling.

Der er indtil videre desuden ingen indikationer på, at Qualcomm fremover vil ændre forretnings-metoder eller -model med forliget.

Forliget viser dermed, at Apple har stærkt brug for Qualcomm fremover i en tid, hvor vi står på trapperne til 5G. Eneste rigtige alternativ for Apple har været Intel, som ikke desto mindre er langt bagefter Qualcomm i udviklingen af 5G-chip.

Det har betydet, at Apple har stået over for problemer med iPhone-udviklingen uden Qualcomm, hvilket har været en væsentligt årsag til, at Apple nu er faldet til patten.

Qualcomm har angiveligt direkte nægtet Apple adgang til processorer, medmindre Apple ville indgå en licensaftale. Selskabet har pure afvist Apples beskyldninger om misbrug af markeds-positionen.

Qualcomm har tidligere fortalt, at Apple har forlangt, at selskabet skulle betale en milliard dollar i 'incentive payments,' hvis Qualcomm skulle være ene-leverandør af modem-chip til iPhone.

Læs også:

Apple dropper Qualcomm som kæmpe-leverandør - og det kan gå ud over hastigheden på din næste iPhone

Nu begynder den store juridiske milliard-krig mellem Apple og Qualcomm: Derfor kan den få betydning for hastigheden på din iPhone

Hanekampen mellem Apple og Qualcomm eskalerer: Nu kan iPhones blive ramt af amerikansk importforbud

Apple forlangte formue af Qualcomm, hvis Qualcomm skulle blive ene-leverandør af modem-chip til iPhone

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S