IBM løfter sløret for konsekvenser af et cyberangreb: Så mange millioner koster et datalæk i gennemsnit

IBM er ude med en årlig rapport om databrud, der viser, hvor meget det i gennemsnit koster en organisation at have et datalæk.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Så meget koster et datalæk i gennemsnit
  • De industrier der kan se frem til de højeste omkostninger efter et datalæk
  • Derfor stiger virksomhedernes omkostninger i forbindelse med datalæk
413
2:15 min
IBM præsenterede tirsdag resultaterne af selskabets årlige gennemgang af de økonomiske omkostninger, som virksomheder kan blive ramt af som følge af et datalæk.

Prisen for et datalæk er ifølge IBM steget med 12 procent over de sidste fem år.

I gennemsnit koster det nu en organisation

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect