Sonja lever af at sende phishing-mails til sine kolleger i Ørsted: “Vi sendte et valentinskort ud til alle medarbejderne. Det var desværre et stort hit”

Awareness-konsulent Sonja Beijneveld har reduceret antallet af medarbejdere, der falder for phishing-angreb hos Ørsted til næsten nul på bare 12 måneder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan det er lykkedes Ørsted, at reducere antallet af phishing ofre så kraftigt
  • Se hvilke tidspunkter vi typisk er særligt sårbare over for phishing-angreb
669
3:30 min
For halvandet år siden blev Sonja Beijneveld ansat som såkaldt awareness kommunikationskonsulent.

Siden har hun kæmpet med at få medarbejderne til at gennemskue phishingmails og styrke deres eget cyberforsvar.

Da Ørsted indledte sin awareness-kampagne, var det omkring en tredjedel af Ørsteds 6.000 medarbejdere, der faldt i fælden. I dag er det tal drastisk faldet til under 20 personer, selvom det fortsat varierer.

”Da vi startede, var det cirka en tredjedel, der klikkede. Derefter gik

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job