Sonja lever af at sende phishing-mails til sine kolleger i Ørsted: “Vi sendte et valentinskort ud til alle medarbejderne. Det var desværre et stort hit”

Awareness-konsulent Sonja Beijneveld har reduceret antallet af medarbejdere, der falder for phishing-angreb hos Ørsted til næsten nul på bare 12 måneder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan det er lykkedes Ørsted, at reducere antallet af phishing ofre så kraftigt
  • Se hvilke tidspunkter vi typisk er særligt sårbare over for phishing-angreb
669
3:30 min
For halvandet år siden blev Sonja Beijneveld ansat som såkaldt awareness kommunikationskonsulent.

Siden har hun kæmpet med at få medarbejderne til at gennemskue phishingmails og styrke deres eget cyberforsvar.

Da Ørsted indledte sin awareness-kampagne, var det omkring en tredjedel af Ørsteds 6.000 medarbejdere, der faldt i fælden. I dag er det tal drastisk faldet til under 20 personer, selvom det fortsat varierer.

”Da vi startede, var det cirka en tredjedel, der klikkede. Derefter gik

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job