Sonja lever af at sende phishing-mails til sine kolleger i Ørsted: “Vi sendte et valentinskort ud til alle medarbejderne. Det var desværre et stort hit”

Awareness-konsulent Sonja Beijneveld har reduceret antallet af medarbejdere, der falder for phishing-angreb hos Ørsted til næsten nul på bare 12 måneder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan det er lykkedes Ørsted, at reducere antallet af phishing ofre så kraftigt
  • Se hvilke tidspunkter vi typisk er særligt sårbare over for phishing-angreb
669
3:30 min
For halvandet år siden blev Sonja Beijneveld ansat som såkaldt awareness kommunikationskonsulent.

Siden har hun kæmpet med at få medarbejderne til at gennemskue phishingmails og styrke deres eget cyberforsvar.

Da Ørsted indledte sin awareness-kampagne, var det omkring en tredjedel af Ørsteds 6.000 medarbejdere, der faldt i fælden. I dag er det tal drastisk faldet til under 20 personer, selvom det fortsat varierer.

”Da vi startede, var det cirka en tredjedel, der klikkede. Derefter gik

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job