Trods højere omsætning: Tesla-aktie får tæsk efter skuffende regnskab

Teslas skuffer i sit seneste regnskab: Til trods for markant vækst i omsætning er det ikke lykkedes selskabet at afværge endnu et stort underskud.

Artikel top billede

Tesla har på under et døgn fået sablet 12 procent af sin værdi.

Det skyldes markedets reaktion på selskabets seneste kvartalsregnskab, hvor klodens største elbilproducent måtte indkassere et underskud på i alt 408 millioner dollar, svarende til godt 2,73 milliarder kroner.

Det sker til trods for, at selskabet ifølge regnskabet mønstret en markant vækst i omsætningen fra 4,0 til 6,3 milliarder dollar.

Tesla-aktiens nedtur blev skærpet af, at selskabets medstifter og fungerende nummer to efter Elon Musk, CTO Jeffrey B. Straubel, annoncerede sin fratræden efter regnskabets publikation ved de amerikanske handelsmyndigheder.

Et lyspunkt i regnskabet er salget af klodens bedst sælgende elbil, Tesla model 3, som der i seneste kvartal blev solgt 77.900 styk af.

I mellemtiden døjer Tesla med at holde gang i salget af deres luksusbiler Model S og Model X, som igennem 2019 har leveret de sløjeste salgstal siden 2016.

Det svigtende salg af de dyrere Tesla-modeller afspejler sig i selskabets marginer, som i andet kvartal 2019 er reduceret til 18,9 procent. I samme periode året før nåede marginerne op på 20,6 procent.

Se også: Elon Musk utilfreds med stor Tesla-satsning: Nu har en stribe vigtige software-udviklere forladt selskabet

Vil holde kursen

I en investornotits, holder Elon Musk fast i 2019-målsætningen om sammenlagt at sælge mellem 360.000 og 400.000 elbil i løbet af året. Med et samlet styksalg på 158.200 biler i første halvår 2019, skal Tesla sælge over 200.000 elbiler inden udgangen af året for at møde den målsætning.

I Teslas mere langsigtede planer er lanceringen af den Model 3-baserede crossover, Model Y, som i efteråret 2020 skal konkurrere i det hastigt voksende marked for SUV-crossovers, skriver Bloomberg.

Nye produktionsfaciliteter i Kina vil samtidig øge Teslas kapacitet, så selskabet over de næste 12 måneder vil kunne fremstille en halv million biler, lyder det.

Læs også: Teslas splinternye Model Y ligner en Model 3 med plads til syv

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub