Trods højere omsætning: Tesla-aktie får tæsk efter skuffende regnskab

Teslas skuffer i sit seneste regnskab: Til trods for markant vækst i omsætning er det ikke lykkedes selskabet at afværge endnu et stort underskud.

Artikel top billede

Tesla har på under et døgn fået sablet 12 procent af sin værdi.

Det skyldes markedets reaktion på selskabets seneste kvartalsregnskab, hvor klodens største elbilproducent måtte indkassere et underskud på i alt 408 millioner dollar, svarende til godt 2,73 milliarder kroner.

Det sker til trods for, at selskabet ifølge regnskabet mønstret en markant vækst i omsætningen fra 4,0 til 6,3 milliarder dollar.

Tesla-aktiens nedtur blev skærpet af, at selskabets medstifter og fungerende nummer to efter Elon Musk, CTO Jeffrey B. Straubel, annoncerede sin fratræden efter regnskabets publikation ved de amerikanske handelsmyndigheder.

Et lyspunkt i regnskabet er salget af klodens bedst sælgende elbil, Tesla model 3, som der i seneste kvartal blev solgt 77.900 styk af.

I mellemtiden døjer Tesla med at holde gang i salget af deres luksusbiler Model S og Model X, som igennem 2019 har leveret de sløjeste salgstal siden 2016.

Det svigtende salg af de dyrere Tesla-modeller afspejler sig i selskabets marginer, som i andet kvartal 2019 er reduceret til 18,9 procent. I samme periode året før nåede marginerne op på 20,6 procent.

Se også: Elon Musk utilfreds med stor Tesla-satsning: Nu har en stribe vigtige software-udviklere forladt selskabet

Vil holde kursen

I en investornotits, holder Elon Musk fast i 2019-målsætningen om sammenlagt at sælge mellem 360.000 og 400.000 elbil i løbet af året. Med et samlet styksalg på 158.200 biler i første halvår 2019, skal Tesla sælge over 200.000 elbiler inden udgangen af året for at møde den målsætning.

I Teslas mere langsigtede planer er lanceringen af den Model 3-baserede crossover, Model Y, som i efteråret 2020 skal konkurrere i det hastigt voksende marked for SUV-crossovers, skriver Bloomberg.

Nye produktionsfaciliteter i Kina vil samtidig øge Teslas kapacitet, så selskabet over de næste 12 måneder vil kunne fremstille en halv million biler, lyder det.

Læs også: Teslas splinternye Model Y ligner en Model 3 med plads til syv

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job