Morgen-briefing: Just Eat kan blive opkøbt af hollandsk gigant / Elon Musk henter næsten 800 millioner til nyt stort projekt / Stor telefusion godkendt / Trump giver Apple den kolde skulder

Just Eat kan blive opkøbt af hollandsk gigant. Elon Musk henter næsten 800 millioner til nyt stort projekt. Stor telefusion godkendt. Trump giver Apple den kolde skulder: Glem alt om skattefordele, og så findes der en hemmelig undergrundsøkonomi for såkaldt "link hijacking".

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer ugens første morgen-briefing.

Vi starter dagens rundtur i nyhedslandskabet med nyheden om, at en af danmarkshistoriens helt store it-succeser står foran endnu et salg.

Just Eat kan blive opkøbt af hollandsk gigant

Den dansk-stiftede takeaway-portal Just Eat er tæt at blive opkøbt af den hollandske takeaway-gigant Takeaway.com.

Det bekræfter Just Eat i en pressemeddelelse, hvor selskabets bestyrelse oplyser, at der i øjeblikket pågår forhandlinger mellem de to selskaber.

Just Eat er i dag et britisk selskab, men som bekendt blev selskabet stiftet af blandt andet den kendte iværksætter Jesper Buch i en kælder i den jyske by Kolding.

I 2011 blev Jesper Buch sammen med angelinvestoren Carsten Mikkelsen købt ud af selskabet. Dengang fortalte Jesper Buch til Computerworld, at han var gået fra at være mangemillionær til at blive multimillionær.

Elon Musk henter næsten 800 millioner til ambitiøst projekt

Elon Musk har hentet 117 millioner dollar svarende til 784 millioner kroner i ny kapital til sit nye selskab Boring Company. Det skriver Reuters

Kapitalen bliver tilført fra 20 forskellige anonyme investorer.

Formålet med selskabet er at revolutionere den offentlige transport gennem noget så simpelt som at bygge tunneller, som kan fragte trafikanter uden om byernes trafikpropper.

Elon Musk forestiller sig, at det under den amerikanske storby Los Angeles vil være mulig at bygge et gigantisk netværk af tunneller, der kan bruges til transport af folk via Elon Musk egen hyperloop-forbindelser eller via et nyt system, hvor selvkørende Teslaer kan fragte sig selv afsted med op mod 250 kilometer i timen.

Elon Musk har udover The Boring Company også været med til at stifte Tesla, Space X og Paypal.

Stor telefusion godkendt

De amerikanske myndigheder har godkendt en stor fusion mellem de amerikanske teleselskaber T-Mobile og Sprint, der er landets tredje- og fjerdestørste teleselskaber.

Det meddeler det amerikanske Justitsministerium på sin hjemmeide.

De amerikanske myndigheder håber, at fusionen vil være med til at fremskynde den amerikanske 5G-udrulning.

T-Mobiles administrerende direktør John Legere er udset til at blive direktør for det nye selskab.

Trump giver Apple den kolde skulder: Glem alt om skattefordele

Apple kan glemme alt om at blive fritaget for den amerikanske præsident Donald Trumps toldsatser. Det oplyser han i et tweet..

Apple har ellers spurgt Trump-regeringen, om det vil være muligt for selskabet at få fritaget nogle komponenter i den nye Mac Pro-computer fra toldsatserne.

I sit tweet skriver Donald Trump, at Apple i stedet bør producere komponenterne i USA.

Apple valgte for nylig at flytte produktionen af Mac Pro fra USA til Kina

Hemmelig undergrundsøkonomi sælger links til nyhedsgiganter

Der findes en hemmlig økonomi, hvor der bliver solgt links fra store globale nyhedssider som eksempelvis New York Times, CNN og BBC. Det skriver amerikanske Buzzfeed News.

Buzzfeed omtaler metoden som “link hijacking,” og den fungerer på den måde, at lysskye SEO-konsulenter identificerer domæner, der er blevet ledige, men som der tidligere blevet linket til fra store hjemmesider.

Herefter bliver domænerne videresolgt på det sorte marked.

Som et eksempel nævner Buzzfeed News, at det amerikanske kendis-medie Hollywood Reporter i 2012 skrev en nekrolog om Walt Disneys ekskone Patricia Disney og linkede til hyldestsiden WeLovePatty.com. Men i dag fører linket til en cannabis-blog.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Teamchef for Data & Data Governance

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S