Morgen-briefing: Just Eat kan blive opkøbt af hollandsk gigant / Elon Musk henter næsten 800 millioner til nyt stort projekt / Stor telefusion godkendt / Trump giver Apple den kolde skulder

Just Eat kan blive opkøbt af hollandsk gigant. Elon Musk henter næsten 800 millioner til nyt stort projekt. Stor telefusion godkendt. Trump giver Apple den kolde skulder: Glem alt om skattefordele, og så findes der en hemmelig undergrundsøkonomi for såkaldt "link hijacking".

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer ugens første morgen-briefing.

Vi starter dagens rundtur i nyhedslandskabet med nyheden om, at en af danmarkshistoriens helt store it-succeser står foran endnu et salg.

Just Eat kan blive opkøbt af hollandsk gigant

Den dansk-stiftede takeaway-portal Just Eat er tæt at blive opkøbt af den hollandske takeaway-gigant Takeaway.com.

Det bekræfter Just Eat i en pressemeddelelse, hvor selskabets bestyrelse oplyser, at der i øjeblikket pågår forhandlinger mellem de to selskaber.

Just Eat er i dag et britisk selskab, men som bekendt blev selskabet stiftet af blandt andet den kendte iværksætter Jesper Buch i en kælder i den jyske by Kolding.

I 2011 blev Jesper Buch sammen med angelinvestoren Carsten Mikkelsen købt ud af selskabet. Dengang fortalte Jesper Buch til Computerworld, at han var gået fra at være mangemillionær til at blive multimillionær.

Elon Musk henter næsten 800 millioner til ambitiøst projekt

Elon Musk har hentet 117 millioner dollar svarende til 784 millioner kroner i ny kapital til sit nye selskab Boring Company. Det skriver Reuters

Kapitalen bliver tilført fra 20 forskellige anonyme investorer.

Formålet med selskabet er at revolutionere den offentlige transport gennem noget så simpelt som at bygge tunneller, som kan fragte trafikanter uden om byernes trafikpropper.

Elon Musk forestiller sig, at det under den amerikanske storby Los Angeles vil være mulig at bygge et gigantisk netværk af tunneller, der kan bruges til transport af folk via Elon Musk egen hyperloop-forbindelser eller via et nyt system, hvor selvkørende Teslaer kan fragte sig selv afsted med op mod 250 kilometer i timen.

Elon Musk har udover The Boring Company også været med til at stifte Tesla, Space X og Paypal.

Stor telefusion godkendt

De amerikanske myndigheder har godkendt en stor fusion mellem de amerikanske teleselskaber T-Mobile og Sprint, der er landets tredje- og fjerdestørste teleselskaber.

Det meddeler det amerikanske Justitsministerium på sin hjemmeide.

De amerikanske myndigheder håber, at fusionen vil være med til at fremskynde den amerikanske 5G-udrulning.

T-Mobiles administrerende direktør John Legere er udset til at blive direktør for det nye selskab.

Trump giver Apple den kolde skulder: Glem alt om skattefordele

Apple kan glemme alt om at blive fritaget for den amerikanske præsident Donald Trumps toldsatser. Det oplyser han i et tweet..

Apple har ellers spurgt Trump-regeringen, om det vil være muligt for selskabet at få fritaget nogle komponenter i den nye Mac Pro-computer fra toldsatserne.

I sit tweet skriver Donald Trump, at Apple i stedet bør producere komponenterne i USA.

Apple valgte for nylig at flytte produktionen af Mac Pro fra USA til Kina

Hemmelig undergrundsøkonomi sælger links til nyhedsgiganter

Der findes en hemmlig økonomi, hvor der bliver solgt links fra store globale nyhedssider som eksempelvis New York Times, CNN og BBC. Det skriver amerikanske Buzzfeed News.

Buzzfeed omtaler metoden som “link hijacking,” og den fungerer på den måde, at lysskye SEO-konsulenter identificerer domæner, der er blevet ledige, men som der tidligere blevet linket til fra store hjemmesider.

Herefter bliver domænerne videresolgt på det sorte marked.

Som et eksempel nævner Buzzfeed News, at det amerikanske kendis-medie Hollywood Reporter i 2012 skrev en nekrolog om Walt Disneys ekskone Patricia Disney og linkede til hyldestsiden WeLovePatty.com. Men i dag fører linket til en cannabis-blog.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S