Unity får milliardindsprøjtning: Nu er selskabet over 40 milliarder kroner værd

Spilsoftware-virksomheden med de danske rødder tilbydes aktiemilliarder fra en stribe investeringselskaber.

Artikel top billede

Spilteknologi-virksomheden med de danske rødder, modtager i disse dage flere store kapitalindsprøjtninger.

Selskabet oplyser, at investeringsselskaberne D1 Capital Partners, Canada Pension Plan Investment Board, Light Street Capitla, Sequoia Capital og Silver Lake Partners sammenlagt tilbyder at skyde 525 millioner dollars for aktiekapital i virksomheden. Buddet svarer til i alt 3,52 milliarder kroner.

Det skriver Techcrunch, som noterer, at tilbuddet vil forgylde nuværende aktionærer som hovedsageligt er at finde blandt Unitys tidligere eller nuværende ansatte.

Se også: Ny afsløring: Den danske it-succes Unity var tæt på at blive solgt til Facebook for milliarder

Selskabet bekræfter samtidigt, at det i foråret modtog en kapitaltilførsel for 150 millioner dollar i maj måned. Det resulterede dengang i, at selskabet blev værdifastsat til seks milliarder dollar, svarende til over 40 milliarder kroner.

Det nu amerikansk-baserede softwareselskab tæller nu over 2.000 medarbejdere og står, ifølge Unity, for den underliggende grafiske teknologi som i dag er at finde i over halvdelen af klodens spil.

Selskabet blev grundlagt i 2002 i København. Læs hele historien om Unity og selskabets medstifter, David Helgason, herunder:
Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks