Unity får milliardindsprøjtning: Nu er selskabet over 40 milliarder kroner værd

Spilsoftware-virksomheden med de danske rødder tilbydes aktiemilliarder fra en stribe investeringselskaber.

Artikel top billede

Spilteknologi-virksomheden med de danske rødder, modtager i disse dage flere store kapitalindsprøjtninger.

Selskabet oplyser, at investeringsselskaberne D1 Capital Partners, Canada Pension Plan Investment Board, Light Street Capitla, Sequoia Capital og Silver Lake Partners sammenlagt tilbyder at skyde 525 millioner dollars for aktiekapital i virksomheden. Buddet svarer til i alt 3,52 milliarder kroner.

Det skriver Techcrunch, som noterer, at tilbuddet vil forgylde nuværende aktionærer som hovedsageligt er at finde blandt Unitys tidligere eller nuværende ansatte.

Se også: Ny afsløring: Den danske it-succes Unity var tæt på at blive solgt til Facebook for milliarder

Selskabet bekræfter samtidigt, at det i foråret modtog en kapitaltilførsel for 150 millioner dollar i maj måned. Det resulterede dengang i, at selskabet blev værdifastsat til seks milliarder dollar, svarende til over 40 milliarder kroner.

Det nu amerikansk-baserede softwareselskab tæller nu over 2.000 medarbejdere og står, ifølge Unity, for den underliggende grafiske teknologi som i dag er at finde i over halvdelen af klodens spil.

Selskabet blev grundlagt i 2002 i København. Læs hele historien om Unity og selskabets medstifter, David Helgason, herunder:
Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen