Unity får milliardindsprøjtning: Nu er selskabet over 40 milliarder kroner værd

Spilsoftware-virksomheden med de danske rødder tilbydes aktiemilliarder fra en stribe investeringselskaber.

Artikel top billede

Spilteknologi-virksomheden med de danske rødder, modtager i disse dage flere store kapitalindsprøjtninger.

Selskabet oplyser, at investeringsselskaberne D1 Capital Partners, Canada Pension Plan Investment Board, Light Street Capitla, Sequoia Capital og Silver Lake Partners sammenlagt tilbyder at skyde 525 millioner dollars for aktiekapital i virksomheden. Buddet svarer til i alt 3,52 milliarder kroner.

Det skriver Techcrunch, som noterer, at tilbuddet vil forgylde nuværende aktionærer som hovedsageligt er at finde blandt Unitys tidligere eller nuværende ansatte.

Se også: Ny afsløring: Den danske it-succes Unity var tæt på at blive solgt til Facebook for milliarder

Selskabet bekræfter samtidigt, at det i foråret modtog en kapitaltilførsel for 150 millioner dollar i maj måned. Det resulterede dengang i, at selskabet blev værdifastsat til seks milliarder dollar, svarende til over 40 milliarder kroner.

Det nu amerikansk-baserede softwareselskab tæller nu over 2.000 medarbejdere og står, ifølge Unity, for den underliggende grafiske teknologi som i dag er at finde i over halvdelen af klodens spil.

Selskabet blev grundlagt i 2002 i København. Læs hele historien om Unity og selskabets medstifter, David Helgason, herunder:
Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,