Hovedmand i Atea-sagen fik strengere straf - men dropper at kæmpe for sag i Højesteret

Rene Clausen, der er blevet udpeget som hovedmand i Atea-sagen, vælger at acceptere den dom, han fik ved landsretten. Han dropper således at anmode om at få sagen bragt til Højesteret, fortæller forsvarsadvokat. "Hvis man indleder sig på endnu en ankesag, så kan det føre nogle omkostninger med sig, som han i sidste ende kan komme til at betale, hvis ikke han får det resultat, som han havde regnet med," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk/Per Johansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Rene Clausen ikke vil gå videre med sagen
  • Hvad den tidligere it-driftschef for Region Sjælland er blevet idømt
  • Hvilken teoretisk mulighed, der stadig kan falde i den dømtes favør
604
3:15 min
Rene Clausen, tidligere it-driftschef i Region Sjælland, blev idømt den hårdeste straf af de fem anklagede, da ankesagens afgørelse i Atea-sagen faldt ved Østre Landsret 12. juli 2019.

Herefter er der kun én mulighed tilbage, for at føre sagen videre, og det er via en anmodning til procesbevillingsnævnet om at få sagen bragt i Højesteret.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos