Artikel top billede

Foto: Trend Micro

Mangel på sikkerhedskrav gør webcams til oplagt mål for hackere: "Sikkerheden i kameraerne er ofte katastrofal dårlig"

Hackerne kaster sig i stigende grad over overvågningskameraer, der er koblet på nettet. Enhederne er nemlig ofte sårbare og er derfor en oplagt vej ind i virksomhederne.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor hackere i stigende grad går efter web-baserede kameraer
  • Læs, hvordan du sikrer dig mod hackerne
555
3 min
På bare fem måneder har it-sikkerhedsselskabet Trend Micro observeret fem millioner angreb på 7.000 web-kameraer.

Det viser, ifølge selskabet selv, hvor sårbare de internetopkoblede kameraer er, og at hackerne i stigende grad interesserer sig for netop dem.

Læs også: Penetrationstest kan stride med arbejdsretten: Brug af skjult kamera og falsk identitet kan være et ’psykisk overgreb’

Hos Trend Micro ser man nemlig en stigende eft

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft retter 130 sårbarheder i stor opdatering: Office ramt af alvorlige sikkerhedsproblemer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

“Verdens største Microsoft-partner” ser dagens lys: Allan Jakobsen bliver nordisk boss efter milliardkøb

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Glem alt om Windows 12 for denne gang: Microsoft offentliggør næste udgave af Windows

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Denne lille kreds af russiske hackere står bag hver fjerde af alle ransomware-angreb mod danske virksomheder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af landets dygtigste CISO'er stopper i Arla: Thomas Zuliani har fået nyt job