Fujitsu i fremgang efter dansk rutsjetur

De sidste tre år er det gået konstant ned ad bakke for Fujitsu Siemens Computers i Danmark. Nu har en ny direktør reduceret omkostningerne og banket salgs- og vinderkultur ind i medarbejderne. Samtidig er han begyndt at måle sælgerne mod hinanden, og resultatet er positivt på bundlinien.

Fujitsu Siemens Computers i Danmark melder om fremgang, efter at det de seneste tre år har været en lang vej ned ad bakke for selskabet.

Omsætningen er således faldet fra 809 millioner kroner i 2001 til 652 millioner i det seneste regnskabsår, der sluttede med udgangen af marts.

Det seneste regnskabsår bød samtidig på et underskud på 10 millioner kroner.

? Det ser ikke godt ud, men vi har heldigvis formået at vende udviklingen, så vi nu tjener penge i modsætning til sidste år, hvor vi havde underskud hver måned, siger Lars Wørzner.

Han overtog posten som administrerende direktør for Fujitsu Siemens Computers i begyndelsen af 2004 og forventer at lande et overskud på 12 millioner kroner, når første halvår af indeværende regnskabsår slutter med udgangen af september.

Fujitsu vokser ifølge Lars Wørzner betydeligt mere end markedet på de fleste områder. Inden for bærbare computere har Fujitsu ifølge ham en vækst på godt 100 procent fra kvartal til kvartal mod markedsvæksten på knap 30 procent.

? Den store taber med hensyn til markedsandele har været HP herhjemme såvel som i Europa, Mellemøsten og Asien, siger han.

Fujitsu Siemens Computers A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning652706
Resultat af primær drift (EBIT)-12-1
Resultat før skat -100,8
Resultat-100,7
Egenkapital1525
Antal ansatte9176
Fremgang på tre områder
Årsagen til, at det nu går bedre for Fujitsu, hænger ifølge Lars Wørzner sammen med tre ting.

? For det første er det lykkedes os at reducere vores faste omkostninger med 25 procent. Dernæst har vi banket mere salgskultur ind i virksomheden, og vi er begyndt at måle sælgerne både mod hinanden og individuelt. Fløjlshandskerne er taget af, siger Lars Wørzner.

Han indrømmer, at den nye stil nok har kostet et par medarbejdere, og antallet af medarbejdere er således faldet fra 91 sidste år til 76 nu.

I den proces er antallet af medarbejdere beskæftiget med salg steget fra 22 procent til knap 50 procent.

Den tredje årsag til fremgangen er en udskiftning af flere ledere på topplan. Lars Wørzner har eksempelvis ansat den 29-årige Mette Søby som salgsdirektør med ansvar for de største kunder.

Generelt er gennemsnitsalderen faldet, og der er kommet flere kvinder til i den danske afdeling af Fujitsu Siemens Computers.

Tallene for det seneste regnskabsår mangler stadig at blive godkendt af selskabets revisorer og bestyrelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere