Se tidslinjen her: Få det fulde overblik over konflikten mellem Huawei og Donald Trump

Siden Donald Trump indførte et totalforbud mod det kinesiske gigantselskab, er der blevet tilføjet mange kapitler til historien om Huawei. Her får du det fulde overblik over sagens udvikling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad der sket med Huawei siden Trumps forbud
  • Tidslinje over udviklingen i sagen
  • Hvorfor Huawei er under beskyldninger fra USA
190
1 min
Huawei har i de seneste måneder været genstand for utallige nyhedshistorier, politiske beslutninger og spionanklager.

Det kinesiske selskab, der er verdens største telekom-leverandør og verdens andenstørste smartphone-producent, kunne pludselig finde sig selv midt i et politisk stormvejr 15. maj 2019.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S