Danske Bank nedprioriterer Apple Pay til fordel for egen digital løsning

Danske Bank kunne 2. april annoncere, at Apple Pay "snart" bliver tilgængelig for selskabets kunder. Alligevel er der fortsat ikke sat en endelig dato på endnu.

Artikel top billede

I 130 dage har Danske Bank proklameret, at Apple Pay 'kommer snart' til bankens kunder.

Men kunderne må vente yderligere fordi Danske Bank i stedet prioriterer sin egen mobilbanksløsning.

Det skriver Berlingske.

Læs også: Flere store danske banker er nu på vej med Apple Pay til kunderne

Danske Bank forklarer over for avisen, at udrulningen af Apple Pay fortsat går helt efter planen. Det er nemlig et spørgsmål om prioritering, lyder det fra Danmarks største bank.

"Når vi udvikler ting, har det været en klar prioritering – også sammen med vores kunder – at sige: Hvad har været det vigtigste, vi fik lavet? Og med det store fokus vi også har på vores nye mobilbank, så har vi vidst, at vi gerne skulle have Apple Pay, men hvis du kigger et år tilbage, har det ikke været det, der hastede mest, og der hvor vi skulle lægge vægten," siger Line Munkholm Haukrogh, chef for digital kanaludvikling i Danske Bank til avisen.

Læs også: Læs også: Dansk bank i Facebook-koks: Afslørede mulig Apple Pay-lancering før tid

Apple Pay vil blive en konkurrent til Danske Banks nuværende betalingstjeneste Mobilepay.

Alligevel annoncerede banken, at både privat- og erhvervskunder kunne glæde sig til den nye løsning allerede senere på året.

Danske Bank har meddelt at man fortsat forventer at lancere Apple Pay inden udgangen af august.

Desuden har både Spar Nord og Arbejdernes Landsbank annonceret, at deres kunder vil kunne bruge Apple Pay.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura